Register of Awards

Register of Awards

Contents

 

REGISTER OF APF AWARDS

1960 - 1969

Date of Board Meeting

Award

Recipient

Details

1963 February

Honourable Mention

Bob Milligan

For the great part he played in the formation of sport parachuting and this Federation

1965 July

Honourable Mention

Allen Jay

For his efforts in attending the meeting of the Commission Internationale de Parachutisme

1968 December

Honourable Mention

Anne Jessop

For her work for the Australian Team Fund

1968 July

Honourable Mention and honorary APF membership

G. A. 'Peter' Lloyd O.B.E.

For his efforts on behalf of the APF and the Australian Parachute Team

1970 - 1979

Date of Board Meeting

Award

Recipient

Details

1974 July

Master of Sport Parachuting

Colin King

For amongst many of his contributions, his achievement in winning the silver medal for Individual Accuracy at the 9th WPC, Graz, Austria, 1968. (presented wit diploma at Coolum, Q, 1997)

1976 January

Honourable Mention

Louis Johnston

For his excellent work as Team Leader before and during the 1st WPC in RW, Warendorf 1975. (Australia's Joint Effort won 2nd)

1978 July 15th

Master of Sport Parachuting

Andy Keech

For his service in the promotion of the sport through the numerous articles and photographs published world-wide and in particular, the release of his pictorial essay, 'Skies Call" in 1974.

1979 July 21st

Honorary Life President
Master of Sport Parachuting

Claude Gillard

- H.M. For service to the interests of the Federations and it's Members.
- M.S.P. For international recognition by his constructive influence at World Championships and as this Federation's Delegate to the CIP. (received Plaque 1997).

1979 July 21st

APF Excellence Award

David Millard

For administration to the Federation and his involvement as Meet Director at the 2nd World Parachuting Championships for Relative Work, conducted in Gatton. Queensland, Australia in 1977. (not known if received)

1979 July 21st

APF Excellence Award

Anne Jessop

For administration to the Federation and her successful efforts in gaining Federal Government Funding to support Australian Teams at World Championships.

1979 July 21st

APF Achievement Award

David Smith

For Administration and Technical Achievement

1979 July 21st

APF Service Award

Tony Hillman

For Administration, in particular, the assistance in the formulation of the Instructor's Hand-Book.

1980 - 1989

Date of Board Meeting

Award

Recipient

Details

1981 February 

Order of Australia Medal

Claude Gillard OAM

Meeting was advised of this Recognition, announced on Australia Day, for "Service Worthy of Particular Recognition".

1982 February 

Honorary Group Diploma

Parachutes Australia Pty Ltd

FAI Award to be nominated to receive this Award in recognition for the development of the Pigmee System. (result of nomination unknown)

1982 September 

Sportsman of the Year Award

CROOZ

The 1982 CRW team,CROOZ to be nominated for the Team Award for;
a) winning Silver Medal at rhe World Cup for CRW in what is a totally new category of Sport Parachuting.
b) setting a World Record in CRW (result of nomination unknown to me)

1982 September 

Honourable Mention in Minutes

Gary McMahon

The BOD congratulates him on his performance in winning two Gold Medals at the 1st World Cup of CRW. Australia's first Gold Medals at World Level)

1984 February

APF Service Medal

David Smith

For the development of the SOS. (needs clarification; Service Award or Service Medal)

1985 March

Achievement Award

Ian Swinbourne

For his outstanding success in two disciplines at International Championships.
1975 - Silver Medal 10 Man speed Star Event, Warendorf, Germany.
1980 - Bronze Medal, Men's Team Accuracy Event, Kazanlak, Bulgaria.

1985 March 

APF Service Award

Denis Kennedy

For his outstanding organisation for the World Record of a Canopy Stack of 21 persons, on 31 March 1984 at Cairns International Airport.

1985 August

APF Achievement Award

Geoff Little

for his CRW achievements

1985 August

APF Achievement Award

Paul Flipo

for his CRW achievements.

1985 August

APF Service Award

Lionel Gene Bermingham

For services to the sport

1987 March

APF Service Award

David Hancock

For intensive media coverage of the 1st World Parachute Championships of Canopy Relative Work 1986, at the Gatton Agricultural College in Queensland.

1987 March

APF Achievement Award

Chris Bramhill

1987 March

APF Achievement Award

Dave Flood

1987 March

APF Achievement Award

Graham Jeffery

1987 March

APF Achievement Award

Ray Morgan

1988 March

Honorary Life Membership

Rick Collins

Rick Collins -APF Life Membership -for services 10 the sport, outside of his paid duties (as an employee of the APF).

1988 September

APF Service Award

Jeremy Browne

1989 August

APF Service Award

Neil Davis

1990 - 1999

Date of Board Meeting

Award

Recipient

Details

1990 March

APF Achievement Award

Chick Clayton

1991 March

APF Achievement Award

Gregory Hays
Paul Flipo
Eros Battello
Andrew Preston
Bradley Turner
Paul Cohen
Andrew Whitten
David Bailey

For their Gold Medal performance in the 8 way Speed Formation event at the 3rd WPC of Canopy Relative Work in Thailand 1990.
Although several Team Member have switched over the years, mention should have been made that the EARLY OPENERS's first success was in Australia at the 1st WPC of CRW, earning the Bronze Medal in 1986, following up with their Silver Medal consolation prize (robbed of Gold) at the 2nd WPC in Vichy, France in 1988, before achieving their victory in 1990.

1993 May

Certificate of Merit

Gary Cunningham
Roz Tomkins

For their Bronze Medal performance at the World Freestyle Championships held in Arizona. October 1992.

1993 May

APF Service Award
FAI Airsports Medal

Harry Swain

For services as pilot to Newcastle Sport Parachute Club

1993 May

FAI Airsports Medal

Jim Cox

For sporting achievement and continual involvement in the promotion and development of the sport over 30 years.

1994 April

APF Achievment Award

Peter Vaughan

Apart from his long-term commitment to sport parachuting, particularly in Tasmania ,for his successful involvement as the Australian Representative in the World Record 150-way free-fall formation built Over Belgium in 1992.

1994 April

APF Service Award

Ray Williams

For services in the area of Judging

1995 March

Honorary Life Membership

Jim Brierley

For his endeavours in assisting to have skydiving included as an event in the Sydney 2000 Olympics.

1995 March

APF Service Award

Michael Hunt

(specifically for ?1) and recommended for the FAI Air Sports Medal, for introducing Twin Otters for skydiving in Australia.

1995 October

APF Service Award

Bill Dorney

For his many years of service to parachuting in NSW. Bill had packed continuously at Wilton/Picton from 1970 through to 1992 and is known to have packed in excess of 50,000 parachutes.

1995 October

APF Achievement Award

Richard Stuart

for his outstanding performance (in conjunction with team-mate Scott Smith, of the USA) for winning the Gold Medal in the Men's Freestyle Event at the 1995 WFF's WORLD FREESTYLE & SKYSURFING CHAMPIONSHIPS in Ampfing. Germany. (this Team also competed in the Men's SkySurfing event, earning 5th place)

1996 May

APF Service Award

Colin Holt

For his contribution to sport parachuting generally and in particular in Victoria.

1996 May

APF Master of Sport Parachuting

Faye Cox

Awarded in recognition of her outstanding contribution to competition parachuting both Nationally and Internationally and for her dedication and commitment to ASIANIA.

1997 May

APF Service Award

Tim Stevens

For outstanding service as Director, Competitions

1997 May

APF Service Award

Richard McCooey

For outstanding service as Director, Safety

1998 May

APF Service Award

Trevor Burns

For his contribution to parachuting (not presented ' address unknown)

1998 May

APF Service Award

Rick Easton

In recognition of medical assistance rendered to participants of the Australian National Championships.

1998 May

APF Service Award

Kate Bristow

In recognition of medical assistance rendered to participants of the Australian National Championships.

1998 May

APF Service Award

John Cusack

In recognition of medical assistance rendered to participants of the Australian National Championships.

1998 May

APF Honorary Life Membership

Bravery Award

Laurie Sams

Laurie Sams

Awarded in recognition of Laurie's outstanding performance in parachuting competitions and personal qualities relating to injuries sustained in a serious tandem parachuting accident.

Awarded Star of Courage in Queen's Birthday honours list 2001.

1998 October

APF Achievement Award

16 way FS Team 'It'll Happen'
Tim Stevens (Team Leader)
Orla Bannan
Dee Bowring
Gavin Dell'oro
Kim Hardwick
Stephen Hickson
Scott Lee
Gregory Mackintosh
Alan Moss
Grant Nichol
Julie Nichol
Gavin Norsworthy
Richard Pym
David Redfern
John Stewart
Kevin Taylor
Terry Wafer (camera)
Pete Bambach (Coach)

For outstanding world record and gold medal performance at the 1st World cup of 16 way Formation Skydiving, Spain 1998.

1998 October

APF Achievement Award

4-way Women's FS Team Southern Aurora
Fiona McEachern
Jo Boniface
Nicole Lemke
Karen Sitkowski
Monica Green (Camera)

An outstanding performance at the World Cup In Portugal 1998, where the team set a new Australian record of 16 points.

1998 October

APF Achievement Award

8-way FS team XLR8
Paul McMullan
Don Cross
Jason Cooke
Dominic Padden
Jeremy Hunt
Dana Hort
Michael Strickland
Robert Thomson
Richard Brooks (camera)

An outstanding performance at the World Cup In Portugal 1998, where the team set a new Australian record of 19 points.

2000 - 2009

Date of Board Meeting

Award

Recipient

Details

2000 May

APF Achievement Award

Phil Allen

For setting a new Australian Record of 17cm over 10 rounds on a 3cm disc at the Accuracy Landing Nationals at Cessnock.

2000 May

Australian Sports Medal

110 persons

Click Here

2001 May

APF Achievement Award

Ashley Crick
Jonathan King

For their gold medal performance in the Men's Freestyle event at the World Cup, Arizona, Nov. 2000

2001 May

APF Achievement Award

Warren Howard

Bronze - Alt WPC 8 way FS 1983

2001 May

APF Achievement Award

Patrick McHugh

Bronze - Alt WPC 8 way FS 1983

2001 May

APF Achievement Award

Geoff Little
John Greig
Christopher Fowler
Gary McMahon

Silver - 2nd World Cup 1982, rotations

2001 May

APF Achievement Award

Ross Magee
Brian Scoffell

Silver - 3rd World Cup 1984, rotations

2001 May

APF Achievement Award

Brent Cameron

Bronze - 1st WPC 1986 ' sequential

2001 May

APF Achievement Award

Adam Hoppe

Bronze/silver - 1st & 2nd WPC's 8 way speed

2001 May

APF Achievement Award

Geoffrey Holmes
Jon Kent
Ralf Jaeger
Christopher Le Messurier
Stewart McNee
Jo Boniface
Monica Green

Bronze - 1st WPC in 8 way speed

2001 May

APF Achievement Award

Ian Slight

Bronze - 1st WPC 1986 ' sequential

2001 May

FAI Air Sports Medal

Greg Roberts

Gold - WPC 1998 in 8 way Speed,

2002 November

APF Service Award

Roy Marker

Long term service to NSW Council as administrator, Treasurer, IPC and CI for various NSW clubs. Also for coaching contributions.

2003 May

APF Service Award

Phil Hindley

Invaluable and outstanding service to the APF as National Examiner from 1986 to 2003.

2003 November

APF Achievement Award

Ashley Crick
Jonathan King

Silver - WPC 2003, France, Men's Freestyle

2003 November

APF Achievement Award

Ralph Hamilton-Presgrave
Tom Begic
Mitch McMartin
Daryl Davidson
Matthew Berrens

Crimson Mist - Australian CF record 16 rotations

2004 May

APF Service Award

Neil Cheney

Contribution to parachuting

2004 May

APF Achievement Award

Andrew Preston
Brett Higgins

Participation in a World Record canopy formation of 70 skydivers

2004 May

APF Achievement Award

Julie Nichol
Grant Nichol
Jon McWilliam
Terry Murphy

Participation in a World Record Freefall Formation of 357 skydivers

2004 November

APF Service Award

Lisa Jonnson

Services to judging

2004 November

APF Achievement Award

Ralph Hamilton-Presgrave
Tom Begic
Mitch McMartin
Cameron Cooper
Matthew Berrins

Crimson Mist - Australian CF record 17 rotations

2005 May

APF Service Award

Al McVinish

Services as Director Aircraft Operations

2006 May

APF Achievement Award

Amy Chmelecki
Shona Lloyd
Erica Tadakoro
Deb McEvoy
Isobel Wheeler
Rebecca Scott
Camera: Ian Goebel

Largest Australian Women's Head Down Formation of 6 Skydivers at Toogoolawah, Queensland on 21st April 2005.

2006 May

APF Achievement Award

Leigh Ainsworth
Torill Anderson
Sally Baker
Jodie Ball
Prue Beams
Suzanne Bourke
Sonja Bruss
Cheri Bullen
Dianne Campbell
Caitlin Collin
Chris Collins
Elaine Cox
Annika Cronert
Cassandra Dale
Katie Fluin
Marlies Friese
Kim Hardwick
Yukari Hashimoto
Janine Hayes
Kim Hedley
Angela Hiesler
Cindi Hemmila
Peta Holmes
Elly Kirkman
Heather Little
Lisa McDonald
Debby Marshall
Fiona McEachern
Susie McEvoy
Karen McEvoy
Julie Nichol
Lisa Perichizzi
Maybritt Prahl
Claire Ringland
Cheryl Robertson
Elise Rogers
Naomi Ross
Deborah Sanderson
Tracey Sgroi
Krishna Strickland
Donna Turner
Amy Von Novak
Lynette Warne
Kim Williamson
Kate Wills
Carley Young
Camera: Archie Jamieson
Jeff Lahey
Wayne McLachlan

Largest Australian Women's Freefall Formation of 47 Skydivers at Toogoolawah, Queensland on 21st April 2005

2006 May

APF Achievement Award

Amy Chmelecki (USA)
Ashley Crick
Christopher Cosgrove
Stewart Kemp
Jonathon King
Adam Long
Melissa Nelson (USA)
Isobel Wheeler
Camera: Ian Goebel

Largest Australian Head Down Formation of 8 Skydivers at Toogoolawah, Queensland on 22nd April 2005

2006 May

APF Achievement Award

Ellen Coenra
Angela Hiesler
Lisa McDonald
Julie Nichol
Fiona McEachern
Cheryl Robertson
Leigh Ainsworth
Yukari Hashimoto
Lynette Warne
Julie Woodrow

Largest World Women's Record Freefall Formation of 151 Skydivers on 30th September 2005 at
Perris Valley, California USA.

2006 May

APF Achievement Award

Andrew Bain
Chris Cosgrove
Ashley Crick
James Evered
Mark Gazley
Remi Guillemette
James Hensman
Stuart Kemp
Jonathan King
Adam Long
Mark McColgan
Roger Mulckey
Marcus Priem
Dylan Tempest
Josh Vanderstelt
Peter Wilson
Isobel Wheeler
Camera: Brian Buckland
Rob McMillan

Largest Head Down Orientation of 17 Skydivers at Picton, New South Wales on 24th November 2005.

2006 May

APF Achievement Award

Brett Higgins
Andrew Preston

Participation in the Largest World Record Canopy Formation of 85 Skydivers on 26th November 2005 at Lake Wales, Florida U.S.A.

2006 May

APF Achievement Award

Geoffro Abrahams
Simon Di Sciascio
Ian Flack
Dave Loncasty
Jon McWilliam
Gary Nemirovsky
Julie Nichol
Grant Nichol
Luke Oliver
Michael Vaughan

Largest World Record Freefall Formation of 400 Skydivers on 8th February 2006
at Udonthani, Thailand.

2006 May

APF Service Award

Jean Smith

For 29 years of service and leadership to WAPC as Secretary, Treasurer and Judge, working tirelessly to guide the council and preserve its history.

2006 May

APF Service Award

Clive Smith

For 29 years of service and leadership to WAPC in numerous Council roles, with tireless commitment to training, mentoring and guiding members.

2007 April

APF Achievement Award

Maybritt Prahl
Heather Little
Lesley Gale
Lea Rickwood
Kim Hedley
Susan Bostock
Michelle Kosmer
Janine Whitten
Karen McEvoy
Elise Hill
Fiona McEachern
Kelly Graham
Cheryl Robertson
Elaine Cox
Wendy Smith
Conny Van Setten
Jan Jones
Camera: Steve Fitchett. 

In recognition of outstanding performance in completing a New Australian Record. This was the Australian Parachutists Over Phorty (POPS) Women's 17 way Large Formation Record. This was achieved at Toogoolawah QLD on 28th April 2007.

2007 May

APF Achievement Award

Michael Vaughan

Silver Medal in Zone Accuracy event at 1st World Championships in Canopy Piloting, on 25th to 27th August 2006 at Vienna, Austria

2007 May

Tim Bates Award

Michael Vaughan

For his leadership in Canopy Piloting and his medal winning performance at the World Canopy Pilot Championships, following his success as an FS competitor

2008 May

APF Achievement Award

Tomislav Begic
Brett Higgins
Jules McConnel
Ben Nordkamp
Andrew Preston
Michael Vaughan
Andrew Whitten

World Record - Largest Canopy Formation of 100 Skydivers on 21st November 2007 at Lake Wales, Florida U.S.A.

2008 May

APF Achievement Award

Tibor Glesk

National record of 31cm total for 10 rounds in Accuracy at the Style and Accuracy Nationals on 8th to 12th March 2008 at Latrobe Regional Airport, Morwell VIC

2008 May

APF Achievement Award

Janine Hayes

National record of 40cm total for 10 rounds in Accuracy at the Style and Accuracy Nationals on 8th to 12th March 2008 at Latrobe Regional Airport, Morwell VIC

2008 May

APF Achievement Award

Rob McMillan

National record of 2.824 seconds in the Speed event at the World Cup of Canopy Piloting on 9th November 2007 at Picton, NSW Australia

2008 May

APF Achievement Award

Kip Frost

National record of 2.493 seconds in the Intermediate Speed event at the National Championships of Canopy Piloting on 22nd February 2008 at Picton, NSW Australia

2008 May

APF Achievement Award

Matt Berens
Cameron Cooper
Mitch McMartin (Camera)

National Record of 12 points in time set at the National Championships of Canopy Formation on 17th March 2008 at Picton, NSW Australia - “Lazy Regime” 2 Way Sequential Canopy Formation Team

2008 May

APF Achievement Award

Caitlin Collin
Carley Young
Stephanie Bensley
Tanya Cale
Nigel Johnston (Camera)

National Record of 21 points in time set at the National Championships of Formation Skydiving on 18th March 2008 at Picton, NSW Australia – “Snatch Force” 4 Way Female Formation Skydiving Team

2008 May

APF Achievement Award

Andrew Lipinski

National record of 119.17m in the Distance event at the World Cup of Canopy Piloting on 9th February 2005 at Lake Wales, Florida U.S.A.

2008 May

APF Master of Sport Parachuting

David McEvoy

For significant contributions and leadership in diverse areas of Australian Skydiving, including administration, competition, innovation and promotion.

2008 May

Tim Bates Award

Julia McConnel

For her passionate leadership as a canopy coach, Instructor/Tandem Master, CRW competitor, CRW multiple record holder and for setting a remarkable example as an ambassador for women in skydiving

2009 May

APF Achievement Award

Andrew Lipinski

National record of 2.818 seconds in round 2 of the Speed event at the World Parachute Championships of Canopy Piloting 18th to 28th November 2008 at Pretoria, South Africa

2009 May

APF Achievement Award

Karen Sheekey

National record of 2.792 seconds (also new Female Speed record) in round 2 of the Speed event at the World Parachute Championships of Canopy Piloting 18th to 28th November 2008 at Pretoria, South Africa

2009 May

APF Achievement Award

Andrew Lipinski

National record of 2.534 seconds in round 3 of the Speed event at the World Parachute Championships of Canopy Piloting 18th to 28th November 2008 at Pretoria, South Africa

2009 May

APF Achievement Award

Cameron Rolfe

National record of 2.405 seconds in round 3 of the Speed event at the World Parachute Championships of Canopy Piloting 18th to 28th November 2008 at Pretoria, South Africa

2009 May

APF Achievement Award

Cameron Rolfe

National record of 134.280m in round 1 of the Distance event at the World Parachute Championships of Canopy Piloting 18th to 28th November 2008 at Pretoria, South Africa

2009 May

APF Achievement Award

Andrew Lipinski

National record of 143.910m in round 3 of the Distance event at the World Parachute Championships of Canopy Piloting 18th to 28th November 2008 at Pretoria, South Africa

2009 May

APF Achievement Award

Cameron Rolfe

Silver medal in the Distance event at the World Parachute Championships of Canopy Piloting 18th to 28th November 2008 at Pretoria, South Africa

2009 May

APF Achievement Award

Steve Wade

National record of 91.40m in the Intermediate Distance event at the National Championships of Canopy Piloting on 22nd February 2009 at Picton, NSW Australia

2009 May

APF Achievement Award

John King

National record of 95.80m in the Intermediate Distance event at the National Championships of Canopy Piloting on 22nd February 2009 at Picton, NSW Australia

2009 May

APF Achievement Award

Adam Long
Lucas Georgiou
James Hensman
Greg Dore
Stewart Kemp (Camera)

National Record of 11 points in time set at the National Championships in Artistic Events on 27th March 2009 at Picton, NSW Australia – “Earth Leakage” Intermediate Vertical Formation Skydiving Team

2009 May

APF Achievement Award

Stephanie Bensley
Jens Gonnerman
Gary Nemirovsky
Darren Pearson
Darren Griggs (Camera)

National Record of 27 points in time set at the National Championships of Formation Skydiving on 27th March 2009 at Picton, NSW Australia – “Rotor Out” 4 Way Formation Skydiving Team

2009 May

APF Achievement Award

Paul Algie
Phil McComb
Brad Travena
Craig Robinson
Mitch McMartin (camera)

National Record of 13 points in Intermediate 4 Way set at the National Championships of Formation Skydiving on 27th March 2009 at Picton, NSW Australia – “Kaos” Intermediate 4 Way Formation Skydiving Team

2009 May

APF Achievement Award

Julia McConnel
Michael Vaughan
Craig Bennett (camera)

National Record of 13 points in time set at the World Parachuting Championships of Canopy Formation Teuge, Netherlands 2009, by the Australian 2 Way Sequential Canopy Formation Team.

2009 May

APF Achievement Award

Andrew Mulholland

National record of 3 consecutive dead centres on a 2cm disc followed by 3cm at the 2009 Australian Nationals, 7-10 March 2009, Latrobe Valley Victoria

2009 May

APF Achievement Award

Dave Boulter

National record of 25cm total for 10 rounds (2cm pad) in Accuracy at the Style and Accuracy Nationals on 7th to 10th March 2009 at Latrobe Regional Airport, Morwell VIC

2009 May

APF Achievement Award

Tibor Glesk

National record of 25cm total for 10 rounds (2cm pad) in Accuracy at the Style and Accuracy Nationals on 7th to 10th March 2009 at Latrobe Regional Airport, Morwell VIC

2009 May

APF Achievement Award

Paul Archibald
Trent Argus
Paul Baker
Tomislav Begic
Matthew Berens
Jody Blunden
Graeme Bull (NZ)
Dale Butterworth
Cameron Cooper
Gary Cullen (NZ)
Danny Daniels
Steve Findlay
Christopher Gay (USA)
Steven Geens (BE)
Al Gray
Brett Higgins
Archibald Jamieson
Alex Kaiserman
Mitch Mcmartin
Robert Mcmillan
Brian Pangburn (USA)
Ralph Presgrave
Andrew Preston
Shane Price
Geoffrey Stillman
Philip Thamm
Steve Fitchett (Camera)

National Record Canopy Formation of 26 Skydivers on 6th March 2009 at Nagambie, Victoria.

2009 May

APF Achievement Award

Paul Archibald
Trent Argus
Paul Baker
Kevin Balen
Hamish Barker
Peter Barnett
Dean Barrowcliffe
Tomislav Begic
Craig Bennett
Matthew Berens
Jody Blunden
Daniel Brauman
Scott Brown
Graeme Bull (NZ)
Dale Butterworth
David Carr
Cameron Cooper
Gary Cullen (NZ)
Ben Dalglish
Danny Daniels
Glen Farrell
Christopher Gay (USA)
Steven Geens (BE)
Brett Higgins
Archibald Jamieson
Alex Kaiserman
Julia Mcconnel
Mitch Mcmartin
Robert Mcmillan
Brian Pangburn (USA)
Ralph Hamilton-Presgrave
Andrew Preston
Shane Price
Jaak Saega
Philip Thamm
Michael Vaughan
Steve Fitchett (Camera)
Wayne McLachlan (Camera)
Pam Pangburn (Camera) (USA)

National Record Canopy Formation of 36 Skydivers on 7th March 2009 at Nagambie, Victoria.

2009 May

Tim Bates Award

Isobel Dore

For her generous commitment as an administrator, competitor, coach and event organiser, demonstrating particular passions for nurturing newer skydivers and developing free flying

2010

Date of Board Meeting

Award

Recipient

Details

2010 May

APF Service Award

Johannes "Jo" Chitty

For his outstanding service to the APF over four decades, dedicated to improving equipment, encouraging knowledge, understanding incidents and raising safety standards for all APF members.

2010 May

APF Achievement Award 

Sonnica Van Zijl
Brian Dore
Isobel Dore
Scott Hiscoe
Peter Wilson
Cath Comyns
Tim Golsby-Smith
James Hensman
Mark Gazley
Brad Pokroy
Erica Tadokoro
Adam Long
Chris Cosgrove
Dylan Tempest
Kim Hopwood
Stewart Kemp
Remi Guillemette
Brett Sheridan
Roger Mulckey
Lucas Georgiou
Shea Convrey
Ryan Mair
Brad (Chops) Geyson
James Evered
Sara Curtis (camera)
Adrian Lloyd (camera) 

National Record 25-way Head Down Formation, 18th May, 2009, Picton NSW.

2010 May

APF Achievement Award 

Julia McConnel
Michael Vaughan
Craig Bennett (camera) 

National Record, 2-way Sequential Canopy Formation. 16 points, 19th July 2009 AND 18 points, 21st July, 2009. World Games, Kaohsiung, Teipei.

2010 May

APF Achievement Award 

James Evered
Kim Hopwood
Adam Long
David Nimmo 

World Record, 108-way Head Down Formation, 1st August 2009, Skydive Chicago, USA. 

2010 May

APF Achievement Award 

Leanne Critchley
Heather Little
Cheryl Robertson
Julie Nichol
Michelle Kosmer
Ellen Coenra
Shirley Cowcher
Nicole Hannan
Maxine Tate
Yukari Hashimoto 

World Record, 181-way Female Formation. 26th September 2009 

2010 May

APF Achievement Award 

Michael Howell 

National Record, Open Canopy Piloting Speed Record, 2.373 seconds. Canopy Piloting World Cup, Carletonville, South Africa. 

2010 May

APF Achievement Award 

Karen Sheeky 

National Record, Female Open Canopy Piloting Distance Record, 120.19 metres. 19th February 2010, Australian National Championships, Picton NSW.  

2010 May

APF Achievement Award 

Rebecca Bricknell
Heath Millard
Travis Wood
Deborah Hobbs
Matt Luke (camera) 

National Record Intermediate 4-way Formation Skydiving. 17 points in time. 15th March 2010, Australian National Championships, Picton NSW. 

2010 May

APF Achievement Award 

Kim Hopwood
Tim Golsby-Smith
Lucas Georgiou
James Hensman
Mark Gazley (camera) 

National Record, Intermediate 4-way Vertical Formation Skydiving. 12 points in time. Australian NAtional Championships, Picton NSW. 

2010 May

Future 50's Award 

Greg Jack

For his efforts to establish a new Australian Formation Skydiving record by planning and co-ordinating a 100-way attempt scheduled for Perris in June 2010

2010 May

Future 50's Award 

Julia McConnel 

For her relentless and pursuit of positive publicity for the sport, in recognition of her personal success as well as her ongoing efforts to grow all disciplines of skydiving.

2010 May

Future 50's Award 

Ian Robertson 

For his sustained efforts to build the achievements, competition options and popularity of POPS. He will be around for a long time yet.

2010 May

Future 50's Award 

Fiona McEachern 

For her energetic and enthusiastic coaching, to bring out the best in skydivers, and her tireless efforts to build the APF’s competitor base and competition standard both locally and internationally.

2010 May

Future 50's Award 

Susie McLachlan 

For her enthusiastic efforts to promote Australian skydiving through ASM and to encourage the spirit of mentoring for Australian women skydivers through the Skysisters events.

2010 May

Future 50's Award 

Nir Davidson & Ossie Khan 

For their vibrant, positive, energetic approach to building their business, Melbourne Skydive Centre, and promoting our sport.

2010 May

Future 50's Award 

Graeme Windsor 

Now President of the International Parachute Commission, he continues his lifetime of involvement with the sport by fostering and promoting competition skydiving internationally.

2010 May

Future 50's Award 

Michael Vaughan 

He will jump with anyone, has enormous talent in too many areas to name. Promoter of CF and CP and has much further to go in this sport.

2010 May

Future 50's Award 

Kelly Brennan 

For her involvement at local, state and the national level in driving improvements to our sport. Not shy and good with detail, and while not afraid of challenging accepted practice, she at all times remains a team player.

2010 May

Future 50's Award 

Robert McMillan 

For his contribution and ongoing development in competition both as a competitor and innovator. An exceptional teacher and shows great leadership qualities. 

2010 May

Future 50's Award 

Don & Louise Cross 

For this couples efforts in student and intermediate skydiver development and going further than many to standardize and improve instructor training. 

2010 May

Future 50's Award 

Steven Geens 

Also known as Belgium Steve, after 10 years in Oz is one of us. Always mentoring and coaching up and coming teams. He puts back into the sport and is now
an Instructor Examiner and destined to be a CI. As 2nd generation jumper, he has much more to give.

2010 May

Tim Bates Award

Steven Geens

For his continual excellence in nurturing newer skydivers and teams, and initiating countless programs to develop the sport

2011

Date of Board Meeting

Award

Recipient

Details

2011 August

APF Achievement Award

Peta Holmes

In recognition of your outstanding contribution as a selected and approved judge for a FAI First Category Event, being appointed to the Judging Panel for the 17th FAI World Cup of Formation Skydiving in Saalouis, Germany.

2011 August

APF Achievement Award

Craig Bennett

In recognition of your outstanding contribution as a selected and approved judge for a FAI First Category Event, being appointed as Event Judge of the Speed Event at the 6th World Cup of Canopy Piloting, Klatovy, Czech Republic.

2011 August

APF Achievement Award

Ray Williams

In recognition of your outstanding contribution as a selected and approved judge for a FAI First Category Event, being appointed to the Judging Panel for the 8th FAI World Cup, of the Artistics Events, Saalouis, Germany

2011 December

APF Achievement Award

Mickey Nuttall
Kieren James
Mark Gazley
Kim Hopwood
Robert Delaney
Clayton Werner
James Evered
Leigh McCormack
Jonathan De Wet
William Blackie
Stewart Kemp
Blake Hooper
Michael Rogers
 Jenny Gordon
Ryan Dudderidge
Dylan Tempest
Tyler Barid 
Shea Convery
Adam Long
Jessie Tempest
Richard Convery
Kyle Chick
Brad Pokroy
Andrew Bain
Catherin Comyns
Scott Hiscoe
Tim Golsby-Smith
Lucas Georgiou
Sonnica Van Zijl
Brett Sheridan
Oliver Oldham
Wayne Jones
Will Pesek

In recognition of outstanding performance as a participant in a New Australian Performance Record - 33 Way Head Down Vertical Formation Record. This was achieved as Sydney Skydivers, Picton NSW on 29th December 2011.

2011  May

APF Achievement Award

Leigh Ainsworth
Jean Aitken
Rosa Alva
Nerissa Anderson
Michael Antoniussen
Ben Barclay
Andrew Barker
Tracey Basman
Dan Brodsky-Chenfield
Stuart Bean
Tomislav Begic
Hannah Betts
Bill Binder
Danielle Blunden
Yaakov Bokay
Bill Bor
Paul Borlase
Suzanne Bourke
Kelly Brennan
Rebecca Bircknell
Mark Brown
Tina Buckthorpe
Cheri Bullen
Dale Butterworth
Barry Calver
Tim Castle
Matt Chambers
Calder Chernoff
Scott Clark
Andrew Clarke
Ellen Coenra
Michael Collins
Melanie Conatser
Kate Cooper-Jensen
Shirley Cowcher
Leanne Critchley
Phil Crofskey
Jennifer Domenico
Tony Domenico
Mark Edwards
Glenn Farrell
Ryan Ferguson
Darren Forfar
Doug Forth
John Friswell
Ashley Geneve
Brett Gersekowski
Allan Gray
Greg Hamilton
Nicole Hannan
William Harris
Melissa Harvie
Yukari Hashimoto
Todd Hawkins
Larry Henderson
Deborah Hobbs
Steven Hord
Chris Howard
Gregory Jack
Chris Jones
Warwick Jones
Ove Jorgensen
Philipp Kemp
Martin Koenig
Kate Langley
Graham Lee
Heather Little
Adrian Lloyd
Marty Lloyd
David Loncasty
Matthew Longhurst
Helen Mahony
Tony Maurer
Phil McComb
Fiona McEachern
Gayle McLaren
Craig McNee
Jay McWilliam
Heath Millard
Andrew Mulholland
Terence Murphy
Ben Nordkamp
Luke Oliver
Mildred Onis
Shane Pieschel
Maybritt Prahl
Andrew Preston
Pam Riggs
Cheryl Robertson
Jamie Robertson
Craig Robinson
Kate Rogers
Chris Rose
Kate Rose
Jason Russell
Ryan Sanders
Michael Schenk
Leigh Shepherd
Gavin Smith
Mark Szulmayer
George Tang
Guy Taylor
Brad Trevena
Amy Von Novak
Bill Von Novak
Stephen Wade
Sean Walsh
Stuart Ware
Richard Wilkinson
John Winkler
Dale Wirtanen
Joseph Wood
Camera - Norman Kent, Craig O'Brien, Craig Trimble

 In recognition of outstanding performance, completing a new Australian Largest Freefall Formation. A 112 - Way was achieved at Perris Valley California, U.S.A. 13/06/2010

2011 December

APF Achievement Award

Julia McConnel
Michael Vaughan
Craig Bennett

In recognition of outstanding performance in achieving a Silver medal in the Canopy Sequentials 2-way discipline at the 3rd Dubai International Parachuting Championships and Gulf Cup 2011 (Dubai) Team Ookoonono

2011 December

Tim Bates Award

Simon Di Sciascio

For outstanding achievements as an Australian Champion FS competitor and world record holder, as well as his passion for coaching skydivers of all levels to improve their skills

2012

Date of Board Meeting

Award

Recipient

Details

2012 January

APF Achievement Award

Julia McConnel
Michael Vaughn

In Recognition of outstanding performance in achieving a Notable Event of 150 jumps in a day. This achievement was made at Moruya, NSW of 13th January 2012.

2012 February

APF Achievement Award

Michael Rogers

In recognition of outstanding performance in achieving a new Australian record for Intermediate Canopy Piloting Speed Event. The new record of 2.47 seconds was achieved at the 2012 Australian National Canopy Piloting Championships, Picton NSW.

2012 February

APF Achievement Award

Michael Rogers

In recognition of outstanding performance in achieving a new Australian record in Canopy Piloting Intermediate Speed -  2.470sec on 10th February 2012

2012 April

APF Achievement Award

Julia McConnel
Michael Vaughan 
Craig Bennett

In recognition of outstanding performance in achieving a new Australian record for the longest sequence for Canopy formation 2 -way sequential of 24 points set on April 6th 2012, at the 2012 Australian National Parachuting Championships held in Toogoolawah, QLD.
Team Ookoonono

2012 April

APF Achievement Award

Kim Hopwood
Catherine Comyns
Lucas Georgiou
Tim Golsby-Smith
Scott Hiscoe

In recognition of outstanding performance in achieving a new Australian record in the discipline of Open Vertical Formation Skydiving. Team "The Addicted" achieved a new record of 11 points set on April 6th 2012 at the 2012 Australian National Parachuting Championships held in Toogoolawah, QLD

2012 April

APF Achievement Award

Alan Moss
Andrew Fabbro
Paul Behan
Oliver Fong
Lisa Perdichizzi

In recognition of outstanding performance in achieving a new Australian record in the discipline of Intermediate 4-way Formation Skydiving. Team "Ayr Monkeys" achieved a new record of 18 points set on April 6th 2012 at the 2012 Australian National Parachuting Championships held in Toogoolawah, QLD

2012 April

APF Achievement Award

Janine Hayes

In recognition of outstanding performance in achieving a new Australian record for Accuracy  - 30cm over 10 rounds on 6-9th April 2012

2012 June

APF Achievement Award

Wladimir Abad (USPA)
Clay Anderson
Steve Baker
Kelly Brennan
Nigel Brennan
Dan Brodsky-Chenfeld (USPA)
Mark Brown (USPA)
Matt Chambers
Scott Clark
Kate Cooper-Jensen (USPA)
Shirley Cowcher
Jim Czerwinski
Tony Domenico (USPA)
Mike Dyer
John Friswell
Allan Gray
William Harris
Janine Hayes
Mark Higgins
Michael Hill
Gregory Jack
Ralf Jaeger
Warwick Jones
Ove Jorgensen
Antony Kaine
Graham Lee
Adrian Lloyd
Helen Mahony
Tony Maurer
Jan Nejedly
Adam Pemble
Ian Robertson
Andy Rowan (USPA)
Leigh Shepherd
Steve Smedley
Ricky Smith
Mildred Spinoza
Mark Szulmayer
Maxine Tate (USPA)
Guy Taylor
Janine Wassens
Alan White

In recognition of outstanding performance in achieving a new Largest Formation Skydive by Australian POPS members: 42 Way set June 2012 in Perris California, USA

2012 August

APF Achievement Award

Bradley Jones

In recognition of outstanding performance in achieving a new Australian record in Canopy Piloting Open Distance - 94.70m on 7-11th August 2012 at the Test Event Cali Columbia under new competition rules

2012 August

APF Achievement Award

Luke Oliver

In recognition of outstanding performance in achieving a new Australian record in Canopy Piloting Open Freestyle - Silver Medal at the Test Event Cali Columbia on 7-11th August 2012

2012 August

APF Achievement Award

William Blackie
Catherine Comyns
Kim Hopwood
Adam Long
Leigh McCormack

In recognition of outstanding performance in achieving a World Record of the Largest Head-down Formation involving 138 parachutists. This achievement was made on 3rd August 2012

2012 September

APF Achievement Award

Myles Treadwell

In recognition of outstanding performance in achieving a World Record in Wingsuiting 100 Way Large Formation,  September 2012

2012 October

APF Achievement Award

Selwyn Johnson

In recognition of outstanding performance in achieving a new Australian record in Canopy Piloting Open - Distance 104.94m on 7th October 2012 at Picton NSW

2012 October

APF Achievement Award

Andrew Stewart

In recognition of outstanding performance in achieving a new Australian record in Canopy Piloting Intermediate Speed - 2.265 sec on 7th October 2012

2012 October

APF Achievement Award

Max Manow

In recognition of outstanding performance in achieving a new Australian record in Canopy Piloting Intermediate Distance -  116.63m on 7th October 2012

2012 November

APF Achievement Award

Michael Vaughan
Julia McConnel
Craig Bennett

In recognition of outstanding performance in achieving a new Australian record in Canopy Formation -  Team Ookoonono completed 25 Points set on 1st November 2012

2012 December

APF Achievement Award

Michael Vaughan
Julia McConnel
Craig Bennett

In recognition of outstanding performance in achieving a new Australian record in Canopy Formation -  Team Ookoonono completed 27 Points set 4th December 2012

2012 December

APF Achievement Award

Michael Vaughan
Julia McConnel
Craig Bennett

In recognition of outstanding performance by Team Ookoonono in achieving a Silver Medal in Canopy Formation 2-Way Sequential at the 2012 WPC in Dubai

2012 December

APF Achievement Award

Andrew Woolf

In recognition of outstanding performance in achieving a new Australian record in Canopy Piloting Open - Distance 149.84m on 3rd December 2012 at the 2012 WPC in Dubai

2012 December

APF Achievement Award

Stephanie Vaughan
Craig Vaughan
Gary Nemirovsky
George Attard
Patrick Nygren (vid)

In recognition of outstanding performance in achieving a new Australian record in the discipline of Formation Skydiving, Team Rotor Out achieving 28 Points set at the 2012 WPC

2012 December

APF Achievement Award

Ray Williams

In recognition of your outstanding contribution as a selected and approved judge for the 4th World Parachuting Championships of Canopy Piloting in Dubai 2012

2012 December

APF Achievement Award

Peta Holmes

In recognition of your outstanding contribution as a selected and approved judge for the 20th World Parachuting Championships of Formation Skydiving Dubai 2012

2012 December

APF Achievement Award

Lindy Rochow-Williams

In recognition of your outstanding contribution as a selected and approved judge for the 15th World Parachuting Championships of Canopy Formation Dubai 2012

2012 December

Tim Bates Award

Francisca Molnar

For her zealous pursuit of having sports parachuting formally recognised by Defence and her hard work for the Australian Defence Parachute Championships

2013

Date of Board Meeting

Award

Recipient

Details

2013 May





















































APF Achievement Award

Wladimir Abad (FOA)
Clay Anderson
Nerissa Anderson
Steve Baker
Ian Baldwin
Kelly Brennan
Dan Brodsky-Chenfeld (FOA)
Mark Brown (FOA)
Matt Chambers
Calder Chernoff
Scott Clark
Kate Cooper-Jensen (FOA)
Shirley Cowcher
Jim Czerwinski
Terry Dauplaise (FOA)
Tony Domenico (FOA)
Mike Dyer
Bart Edwards
John Friswell
Allan Gray
William Harris
Janine Hayes
Larry Henderson (FOA)
Michael Hill
Gregory Jack
Ralf Jaeger
Ryan Jenkin
Chris Jones
Warwick Jones
Ove Jorgensen
Antony Kaine
Nicole Kearns
Graham Lee
Adrian Lloyd
Helen Mahony
Tony Maurer
Jan Nejedly 
Adam Pemble
Kenneth Richards
Andy Rowan
Tracey Sgroi
Leigh Shepherd
Ricky Smith
Mildred Spinoza
Mark Szulmayer
Maxine Tate (FOA)
Guy Taylor
Kieran Tomlinson
Marilyn Tomlinson
Priit Vosu
Stephen Wade
Stuart Ware
Janine Wassens
Alan White

In recognition of outstanding performance in achieving the Largest Sequential Formation Skydive of a 3 point 54 way. Set on 10/06/2012 at Perris, California. 

2013 May

APF Achievement Award

Rebecca Scott
Craig McKernan
Adam Long
Isobel Dore
Cath Komyns
Erica Tadokoro
Austin Lawson
Stewart Kemp
Wade Atkinson
Pete Wilson

Nth Qld performance record- 10 way head down

2013 May

Tim Bates Award

Gregory Jack

For his outstanding leadership and enthusiasm, taking Aussie skydivers to new records and reinvigorating their participation in large formation skydiving

2014

Date of Board Meeting

Award

Recipient

Details

2014 May

APF Achievement Award

Ian Robertson
John Kinton
Peter Hannaford
Martin Pandelus
Geoff Gordon
Gordon Turner
Les Facer
Mel Ferrier
Roger Clifton
Elvon King
Ross Stockings
Stephen Pandelus
David Betts
Don Biggins
Nigel Brennan
Dave McEvoy
Jonothon Orr

Skydivers Over Sixty, Largest Freefall Formation – 17 Way, 
Batchelor Rel Week Boogie, Batchelor DZ, NT. 2/8/2013

2014 May

APF Achievement Award

Williams Raymond

An APF judge selected to judge at an FAI First Category Event - 9th FAI World Cup of Artistic Events. Banja Luka, Bosnia. 13th - 19th August, 2013

2014 May

APF Achievement Award 

Craig Bennett

An APF Judge selected to judge at an FAI First Category Event - 7th FAI World Cup, Kolomna Russia. 25th August - 1st September, 2013

2014 May 

APF Service Award

Graham Dixie Lee

Awarded for 13 year's unbroken service to the APF and WA State Council in Education and Training, and Safety Administration.

2014 May 

Tim Bates Award 

Craig Bennett

For his exceptional performance as a national and international CF competitor, as well as his mentoring work and many APF volunteer roles.

2015

Date of Board Meeting

Award

Recipient

Details

2015 May 

APF Achievement Award 

Julia McConnel
Michael Vaughan
Craig Bennett

In recognition of your Silver Medal performance in the 2 way sequential canopy formation, Team Ookoonono 16th FAI World Canopy Formation Championships Banja Luka, Bosnia and Herzegovina August 2014.

2015 May 

APF Achievement Award

Keven Walters

In recognition of your Gold Medal Performance in Zone Accuracy, 5th FAI World Canopy Piloting Championships Zephyrhills, Florida USA November 2014

2015 May 

APF Achievement Award

Julia McConnel
Michael Vaughan
Craig Bennett

In recognition of an Australian Record performance by 2 Way Sequential Canopy Formation Team Ookoonono, 16th FAI World Canopy Formation Championships Banja Luka, Bosnia and Herzegovina August 2014

2015 May 

APF Achievement Award

Scott Brown
Richie Dronow
Julia McConnel
Michael Vaughan
Craig Bennett

In recognition of an Australian Record performance by 4 Way Sequential Canopy Formation Team K4 16th FAI World Canopy Formation Championships Banja Luka, Bosnia and Herzegovina August 2014

2015 May 

APF Achievement Award

Kim Hopwood
Tim Golsby-Smith
Catherine Comyns
Lucas Georgiou
Scott Hiscoe

In recognition of an Australian Record performance by VFS 4 Way Open Australian Team The Addicted 21st FAI World Formation Skydiving Championships Prostejov, Czech Republic August 2014

2015 May 

APF Achievement Award

Keven Walters

In recognition of your Open Speed Record 2.255 sec. 5th FAI World Canopy Piloting Championships, Zephyrhills, Florida USA November 2014

2015 May 

APF Achievement Award

Andrew Woolf

In recognition of your Open Distance Record 161.39 metres, 5th FAI World Canopy Piloting Championships Zephyrhills, Florida USA November 2014

2015 May 

APF Achievement Award

Andrew Woolf

In recognition of your Open Speed Record 2.35sec.West Australian State Championships 28 September, 2014

2015 May 

APF Achievement Award

Ben Lewis

In recognition of your open Speed Record 2.346 sec.West Australian State Championships 28 September, 2014

2015 May

APF Achievement Award

Scott Brown
Richie Dronow
Julia McConnel
Michael Vaughan
Craig Bennett
Lucas Yeo (alternate)

In recognition of Australian Record performance by 4 Way Sequential Canopy Formation Team K4 Australian National Championships West Australia April 2014

2015 May

APF Achievement Award

Julia McConnel
Michael Vaughan
Craig Bennett
Tracey Basman (alternate)

In recognition of Australian Record performance by 2 Way Sequential Canopy Formation Team Ookoonono
Round 2: 28 points
Round 7: 29 points
Australian National Championships  West Australia April 2014

2015 May

APF Achievement Award

Ian Robertson

In recognition of your contribution as Top POP for 10 years

2015 May

APF Achievement Award

Dean Brook-Rerecich

In recognition of your outstanding contribution  as a selected and approved Judge for the 33rd FAI World Freefall  Style and Accuracy Landing Championships Banja Luka, Bosnia and Herzegovina 15-23 August 2014

2015 May

APF Achievement Award 

Lindy Rochow-Williams

In recognition of your outstanding contribution as a selected and approved Judge for the 16th FAI World Canopy Formation Championships Banja Luka, Bosnia and  Herzegovina 15-23 August 2014

2015 May

APF Achievement Award

Peta Holmes

In recognition of your outstanding contribution as a selected and approved Judge for the 21st FAI World Formation  Skydiving Championships Prostejov, Czech Republic 25-31 August 2014

2015 May

APF Achievement Award 

Craig Bennett

In recognition of your outstanding contribution as a selected and approved Event Judge for the 5th World Canopy Piloting Championships Zephyrhills, Florida USA 1-7 November, 2014

2015 May

APF Achievement Award

Ray Williams

In recognition of your contribution as a selected and approved Judge for the 5th World Canopy Piloting Championships Zephyrhills, Florida USA 1-7 November, 2014

2015 May

APF Service Award 

Lindy Rochow-Williams

In testimony of your valuable and outstanding Service to the APF

2015 May

APF Honorary Life Membership

Julia McConnel

Awarded in honor of excellence in competition, Media Liaison, Canopy Coaching and for being an outstanding ambassador for women in skydiving.

2016

Date of Board Meeting

Award

Recipient

Details

2016 May

APF Service Award

Jack Cross

In recognition of his outstanding service to the APF and the parachuting industry

2016 May

APF Achievement Award

Craig Vaughan
Stephanie Vaughan
Rob Thompson
Simon Di Sciascio
Dan Rossi (vid)

In recognition of completing an Australian record in 4 way FS at the Australian National Parachuting Championships. 6/1/2015

2016 May

APF Achievement Award

Alan Deadman
Asher Jones
Dale Findlay
Grant Christie
Calder Chernoff (vid)

In recognition of completing an intermediate Australian record in 4 way FS at the Australian National Parachuting Championships. 6/1/2015

2016 May

APF Achievement Award

Mariska Foley
Natisha Dingle
Gary Nemirovsky
Travis Wood
Ben Nordkamp (vid)

In recognition of completing an intermediate Australian record in 4 way FS at the Australian National Parachuting Championships. 6/1/2015

2016 May

APF Achievement Award

Frazer Smith
Kurmet Jaadla
Tim Golsby-Smith
Timothy Edwards
Mark Gazley (vid)

In recognition of an Australian record in VFS Advanced 4 way at the Australian National Parachuting Championships. 6/1/2015

2016 May

APF Achievement Award

Chris Byrnes

In recognition of obtaining an Oceanic Record at the 1st FAI World Cup of Wingsuit Performance Flying – Longest Distance. Netheravon, UK. 26/5/2015

2016 May

APF Achievement Award

Chris Byrnes

In recognition of obtaining an Oceanic Record at the 1st FAI World Cup of Wingsuit Performance Flying – Fastest Time. Netheravon, UK. 27/5/2015

2016 May

APF Achievement Award

Steven Holden

In recognition of obtaining an Oceanic Record at the 1st FAI World Cup of Wingsuit Performance Flying – Fastest Speed. Netheravon, UK. 28/5/2015

2016 May

APF Achievement Award

Holly Atteridge
Steve Baker
David Bakkers
Ian Baldwin
Mark Band
Andrew Barker
Martin Barkley
Tracey Basman
Alison Bawden
Tomislav Begic
Catherine Bennetts-Cash
Leon Black
Kelly Brennan
Matt Chambers
Calder Chernoff
Paul Chivers
Amber Clarke
Joseph Clarke
Shirley Cowcher
Steve Cusato
Jason Cyran
Thomas Davies
Dale Findlay
Tom Fletcher
Laurence Garceau
Jonell Goss
Allan Gray
Cullen Habel
Greg Hamilton
William Harris
Melissa Harvie
Janine Hayes
Mark Gerard Higgins
Ken Hills
Deborah Hobbs
Allen Hodge
Matthew Holmes
Peta Holmes
Chris Howard
Gregory Jack
Ralf Jaeger
Ryan Jenkin
Ian Johnson
Asher Jones
Warwick Jones
Ove Jorgensen
Antony Kaine
Taran Laval
Graham Lee
Heather Little
Adrian Lloyd
David Loncasty
Helen Mahony
Richard Mallet
Kaylene Mattner
Peter McKenzie
Joel McMahon
Craig McNee
Andrew Mulholland
Dougal Munford
Derek Murphy
Terence Murphy
Jan Nejedly
Grant Nichol
Ben Nordkamp
Jonathan Orr
Debbie Palmer
Adam Pemble
Christian Peric
Martin Perrins
Shane Pieschel
Kenneth Richards
Pam Rigg
Jenette Savage
Ozan Seckiner
Steve Smedley
Nicole Smith
Ricky Smith
Mark Szulmayer
Guy Taylor
Marilyn Tomlinson
Stephen Tonson
Elise Vale
Priit Vosu
Stephen Wade
Allister Ware
Stuart Ware
Richard Wilkinson
John Winkler
Dale Wirtanen


Including Friends of Australia (FOA):
Rosa Alva
Robert Bonitz
Jeanine Bonvin
Dan Brodsky-Chenfeld
Mark Brown
Beth Bryan
Paul Cooley
Cathy Coon
Carsten Cooper-Jensen
Rich Delgado
Charles Edwards
Marcia Farkouh
Doug Forth
Lesley Gale
Jens Gronemeyer
Yukari Hashimoto
Larry Henderson
Thomas Jenkins
Patrick Lehner
Celine Pelletier
Jennifer Pierce
Navanugraha Piya
Erik Prime
Christopher Rock
Robert Stumm
Brent Findlay
Yijun Huang
Merlin Saareste
Andres Villemson
Camera - Norman Kent, Craig O'Brien,
Lucianio Bacque, George Katsoulis

In recognition of your participation in an Australian Record 119 way FS largest Formation. Picton, NSW, Aust. 31/05/2015

APF Achievement Award

APF Achievement Award

Cath Comyns
Jenny Gordon
Barbara Meister
Erica Tadokoro
Jill Grantham
Tina Muddle
Shelly Delaney
Sonnica Pokroy
Issy Dore
Holly Kilham
Dan Smith (vid)
Brad Pokroy (vid)

In recognition of completing an Australian Record 10 way Head Down Formation. Picton, NSW, Aust. 06/06/2015

2016 May

APF Achievement Award

Kieren James
Scott Hiscoe
Leigh McCormack
Cath Comyns
Erica Todokoro
Jenny Gordon
Matt Munting
David Nimmo
William Blackie

In recognition of your participation in a World Record 164 way Head Down Formation - Chicago, USA, 31/7/2015

2016 May

APF Achievement Award

Dean Brook-Rerecich

In recognition of your outstanding contribution as a selected judge at the 8th FAI European Freefall Style and Accuracy Landing Championships. 22-29/9/2015

2016 May

APF Achievement Award

Ray Williams

In recognition of your outstanding contribution as a selected judge at the 8th FAI World Cup of Canopy Piloting. 24-30/9/2015

2016 May

APF Achievement Award

Ben Nordkamp
Derek Murphy
Sean Walsh
Ali Bawden
Warwick Jones

In recognition of participating in a World POPS Record, 125 way Formation Skydive. Perris Valley, USA. 10/10/2015

2016 May

APF Achievement Award

Paul Baker
Dean Barrowcliffe
Tomislav Begic
Craig Bennett
Matthew Berens
Scott Brown
Brendan Buell
Michael Collins
Cameron Cooper
Andrew (Danny) Daniels
Stami Donovan
Ashley Davis
Richie Dronow
Mark Edwards
Allan Gray
Ralph Hamilton-Presgrave
Guy Hanby
Greg Hays
Mike Howell
Simon Kube
Martin Letch
Pete Lonnon
Julia McConnel
Robert McMillan
Sam Mehan
Jan Nejedly
Bernardus Nordkamp
Sandra Northey
Andrew Preston
Kenneth Richards
Jaak Saega
Louie Schena
Tracey Sgroi
Shane Sparkes
George Chi ho Tang
Mike Tibbitts
Brad Turner
Tommaso Liccioli Watson
Rod White
Vlastimil Zamecnik
Don Woodland
Derec Davies
Christopher Gay
Yijun Huang
Gerrit Lambert
Henk Lunshof
Brian Pangburn
Yuliya Pangburn
Chris Warnock
Camera: Steve Fitchett, Steve Dines, Brett
Higgins, Stephen Tonson, Lucas "Smiley" Yeo

In recognition of completing two Australian records on the same day (50 participants).

1. Largest Canopy Formation 40 way at 07:42 and

2. Largest Canopy Formation 44 way at 11:58.

Nagambie, Victoria. 30/10/2015

2016 May

APF Achievement Award

Adam Fiannaca
Alex Mazza
Ben Dummett
Benoit Fullon
Clint Dadson
Craig Cook
Craig Romero
Elodie Pretorius
Jack Rolliston
Jacob Muscat
Jenette Savage
Jeremy Bourne
Johannes Debler
Jose Caldron
Josh Richards
Luke Wickliffe
Mia Angus
Ryan Scarlett
Scott Patterson
Shaun McLoughney
Stephen Arkwright
Tamsyn Snyman
Wes Burrows

In recognition of completing an Australian record, 23 way WS Largest Formation. York, WA. 5/11/2015

2016 May

APF Achievement Award

Kate Vaughan
Ann-Maree Jarzebowski
Karen Hardy
Nerissa Anderson
Dan Rossi (vid)

In recognition of winning a Bronze medal at a World Championships - 20th FAI World Cup of Formation Skydiving

2016 May

APF Achievement Award

Lindy Rochow-Williams

In recognition of your outstanding contribution as a selected judge at the 20th FAI World Air Games. 1-12/12/2015

2016 May

APF Achievement Award

Peta Holmes

In recognition of your outstanding contribution as a selected judge at the 20th FAI World Air Games. 1-12/12/2015

2016 May

APF Achievement Award

Ray Williams

In recognition of your outstanding contribution as a selected judge at the 20th FAI World Air Games. 1-12/12/2015

2017

Date of Board Meeting

Award

Recipient

Details

FAI Silver Medal 

Graeme Windsor

FAI Silver medal for his major involvement in FAI and parachuting as, among others, Jury President, FAI Commission President and President of Honour, and FAI Companion of Honor.

International Skydiving Hall of Fame

Graeme Windsor

Inducted in to the International Skydiving Hall of Fame, October 2017. For a life devoted to parachuting. 

2017 May

Master of Sport Parachuting

Graeme Windsor

The APF’s highest honour has been awarded to Graeme Windsor for his outstanding representation in competition and administration for nearly 50 years.

2017 May

Service Award

Paul Murphy

For his outstanding contribution in the service of sport parachuting, especially in the fields of instruction, safety and public displays.

2017 May

Service Award

Janine Hayes

For her outstanding leadership as an elite athlete, volunteer and passionate ambassador for Australian skydiving.

2017 May

Service Award

Simone Bambach

For her outstanding skydiving career as a Formation Skydiving competitor and coach.

2017 May

Honorary Life Membership

Alan McDonald

For his generous donation of valuable 1960s memorabilia to the APF Museum.

2017 May

Tim Bates Award

Archie Jamieson

For his passionate leadership and relentless enthusiasm in developing and promoting sport skydiving.

2017 May

APF Achievement Award

Kieren James
Scott Hiscoe
Nathan Smith
Kyle Chick
Dan Smith (vid)

In recognition of obtaining an Oceanic Record at the 2016 FAI World Parachuting Championships, Chicago, Ill. Team Focus - 4 Way VFS, 24 points in time. 13/9/2016

2017 May

APF Achievement Award

Mason Corby

In recognition of an Oceanic Record at the 2016 FAI World Parachuting Championships, Chicago, Ill. Fastest Vertical Speed - 389.89 km/ph. 13/9/2016

2017 May

APF Achievement Award

William Blackie
Catherine Comyns
Scott Hiscoe
Kieren James
Leigh McCormack
Erica Tadokoro

For their successful participation in a World Record. 164 Way VFS Head Down - Large Formation. 31/5/2015

2017 May

APF Achievement Award

Calder Chernoff
Shirley Cowcher
Ashley Geneve
Allan Gray
Heather Little
Adam Pemble
Guy Taylor
Alison Bawden

For their successful participation in a POPS World Record. 128 & 130 Way Formation Skydive. 8-9/10/2016.

2017 May

APF Achievement Award

Kieren James
Scott Hiscoe
Nathan Smith
Kyle Chick
Dan Smith (v)

In recognition of completing an Australian 4 Way VFS Open Category Record of 15 points in time at the 2016 Australian National Championships. 26/3/2016

2017 May

APF Achievement Award

Ann-Marie Jarzebowski
Kate Vaughan
Karen Hardy
Nerrissa (Riss) Anderson
Steve Tonson (v)

In recognition of completing an Australian 4 Way Open (Female) Formation Skydiving Record of 23 points in time at the Australian National Championships. 28/3/2016

2017 May

APF Achievement award

Gabriel "Bubba" Phillips

In recognition of an Australian Record in Intermediate Canopy Piloting. Fastest speed – 2.114 sec, at the  Australian National Championships. 16/4/2016

2017 May

APF Achievement Award

Chris Byrnes

In recognition of an Australian Record. Greatest Distance of 4.272 km at the 1st FAI World Championships of WS Performance Flying - Zephyrhills 4/11/2016

2017 May

APF Achievement Award

Chris Byrnes

In recognition of an Australian Record. Fastest Time 92.5 secs at the 1st FAI World Championships of WS Performance Flying– Zephyrhills. 4/11/2016

2017 May

APF Achievement Award

Robert McEntee

In recognition of an Australian Intermediate WS Performance Flying record. Fastest Time – 53.9 secs. At the Australian National Championships (Test event). 20/2/2016

2017 May

APF Achievement Award

Andrew Wright

In recognition of an Australian Intermediate WS Performance Flying record. Fastest Speed - 210 km/ph at the Australian National Championships (Test Event). 21/2/2016

2017 May

APF Achievement Award

Andrew Wright

In recognition of Australian Intermediate WS Performance Flying record. Longest Distance - 2.385 km at the Australian National Championships (Test Event). 20/2/2016

2017 May

APF Achievement Award

Adam Davies
Adrian Ferguson
Adrian Lloyd
Allan Gray
Alexander Cattaneo
Amanda Lavis
Andrew Barker
Andrew Preston
Angelique Rootman
Ben Nordkamp
Bill Bleazard
Bill Bor
Bogdan Drazek
Brandon Shortland
Brendan Swain
Carlos David Gomez Hernandez
Catherine Bennets Cash
Charl Rootman
Christian Peric
Craig McNee
Cullen Habel
Dale Wirtanen
David Kelly
Dave Girvin
David Loncasty
Derek Murphy
Garry Smith
Graham Lee
Graeme White
Greg Jack
Guy Taylor
Helen Perry
Ian Johnson
Ian Robertson
James Boyle
Jan Nejedly
Janelle Hinze
Janine Hayes
Joeseph Clarke
John Winkler
Kelly Brennan
Kerry Hook
Kevin Dodd
Lawrence Wobker
Leanna Lewis
Leon Black
Mark Gerard Higgins
Mark Szulmayer (Stretch)
Martin Barkley
Martin Klapper
Mary Nguyen
Maurice Mathey
Mervyn O'Connell
Michael Tibbitts
Mildred Spinoza
Melissa Harvie
Nigel Ackroyd
Noila Souza
Paul Gresser
Peta Holmes
Peter McKenzie
Rebecca Dengate
Richard Mallet
Richard Martin
Russ Blackman
Ryan Jenkin
Sean Turnbull
Shirley Cowcher
Steve Cusato
Steve Smedley
Steve Smith
Steven Wade
Terry Murphy
Tom Fletcher
Tony Maurer
Tracey Basman
Vivian Merz
Will Rosner
Steve Fitchett - Camera
Steve Tonson - Camera
Shaunn Segon - Camera

In recognition of completing an Australian Performance record of a Large Formation, Sequential Skydive. 2 point, 32 Way. Performed 4 times on the same day with 74 participants. December, 2016

2017 May

APF Achievement Award

Craig Bennett

In recognition of his selection as Event Judge at an FAI 1st Category Event. 6th FAI World Championships of Canopy Piloting, Canada. 20-27 August, 2016.

2017 May

APF Achievement Award

Dean Brook-Rerecich

In recognition of his selection as Event Judge at an FAI 1st Category Event. 34th FAI World Championships of Style & Accuracy, Chicago. 11-20 September, 2016.

2017 May

APF Achievement Award

Peta Holmes

In recognition of her selection as Event Judge at an FAI 1st Category Event. 22nd FAI World Championships of Formation Skydiving, Chicago. 11-20 September, 2016.

2017 May

APF Achievement Award

Sheena Simmonds

In recognition of her selection as Event Judge at an FAI 1st Category Event. 1st FAI World Championships of Wingsuit Performance Flying, Florida. 3-6 November, 2016.

2018

Date of Board Meeting

Award

Recipient

Details

2018 May

Service Award

Dave Smith

For his outstanding service to the APF and the skydiving industry

2018 May

Service Award

Jonny Goss

For her service to the NQPC and APF

2018 May

Service Award

Don Cross

For his outstanding service to the APF and the skydiving industry

2018 May

Service Award

Paul Smith

For service to the APF and sport industry of skydiving

2018 May

Honorary Life Membership

Robert Bates

For his significant contribution to the APF

2018 May

Honorary Life Membership

Anne Bates

For her significant contribution to the APF

2018 May

Tim Bates Award

Tracey Basman

For her outstanding achievement as a volunteer, mentor and event organiser

 2018 May

APF Achievement Award

Robert McMillan

In recognition of an Oceanic Record at the 2017 World Games Wroclaw, Poland Carved Speed 70m on 21/7/2017

 2018 May

APF Achievement Award

Andrew Woolf

In recognition of an Oceanic Record at the 2017 World Games Wroclaw, Poland Max Distance, 164.62m on 23/7/2018

 2018 May

APF Achievement Award

Luke Rogers

In recognition of an Oceanic Record at the 2nd FAI World Cup of WS Flying Overton, Nevada Greatest Distance, 4,577km on 4/11/2017

 2018 May

APF Achievement Award

Luke Rogers

In recognition of an Oceanic Record at the 2nd FAI World Cup of WS Flying Overton, Nevada Greatest Distance, 4,654km on 6/11/2017

 2018 May

APF Achievement Award

Chris Byrnes

In recognition of an Oceanic Record at the 2nd FAI World Cup of WS Flying Overton, Nevada Greatest Speed, 314.6km/ph

 2018 May

APF Achievement Award

Cath Comyns
Jill Grantham
Barbara Miester
Erica Tadokoro

For their successful participation in a World Record 65 way VF - Large Formation - Eloy, Arizona on 27/11/2016

 2018 May

APF Achievement Award

Roger Clifton

For his successful participation in a SOS 65 way Large Formation Skydive - Perris Valley, California on 27/4/2017

 2018 May

APF Achievement Award

Roger Clifton

For his successful participation in a SOS 60 way Large Formation Seq Skydive with 2 points - Perris Valley, California on 30/4/2017

 2018 May

APF Achievement Award

Roger Clifton

For his successful participation in a JOS 24 way Large Formation Skydive - Perris Valley, California on 22/4/2017

 2018 May

APF Achievement Award

Luke Rogers

In recognition of an Australian Advanced WS Performance Flying record. Longest Distance - 4.708km at the Australian National Championships, York WA on 22/3/2017

 2018 May

APF Achievement Award

Chris Byrnes

In recognition of an Australian Advanced WS Performans Flying record. Fastest Speed - 318.6km/h at the Australian National Championships, York WA on 22/3/2017

 2018 May

APF Achievement Award

Graeme Cook

In recognition of an Australian Intermediate WS Performance Flying record. Fastest Speed - 253.9km/h at the Australian National Championships, York WA on 22/3/2017

 2018 May

APF Achievement Award

Graeme Cook

In recognition of an Australian Intermediate WS Performance Flying record. Fastest Time - 54.3 sec at the Australian National Championships, York WA on 22/3/2017

 2018 May

APF Achievement Award

Mason Corby

In recognition of an Australian Record. Fastest Vertical Speed - 389.89km/ph at the 2016 FAI WPC, Chicago on 12/10/2016

 2018 May

APF Achievement Award

Timothy Kolln

In recognition of an Australian Record Fastest Vertical Speed - 457.8km/h at the Australian National Championships, York WA on 23/3/2017

 2018 May

APF Achievement Award

Spencer Barnes
Matt Boags
Nathan Brown
Brent Chandler
Kyle Chick
Cath Comyns
Richie Convery
Jimmy Cooper
Dan Croft
Jonny De Wet
Dimitri Didenko
Maria Dmitrienko
Heini Elo
James Evered
Tayne Farrant
Galvin Hayden
James Garnaut
Mark Gazley - Camera
Lucas Georgiou
Tim Golsby-Smith
Rhys Haggarty
Jared Harris
Scott Hiscoe
Liam Hoffman
Blake Hooper
Kim Hopwood
Dave Hyndman
Keiren James
Wayne Jones
Jason Lane
Leigh McCormack
Barbara Meister
Sam Millington
Shane Onis
Klas Ramsa
Bruno Reis
Jason Russell
Larissa Scanagatta
Shannon Seyb
Brett Sheridan
Dan Smith
Nathan Smith
Erica Tadokoro
Clayton Werner
Royce Wilson

In recognition of completing an Australian Performance Record of Largest Freefly Formation (Head Down orientation) - 44 way on 28/10/17

2018 May

APF Achievement Award

Craig McNee
Karen Fuller
Greg Jack
Shana Harris
Maurice Mathey
Christian Peric
Peter McKenzie
Antony Kaine
Ivan Kljajic
Al Gray
Craig Morris
Daniel Gray
Maybritt Prahl
William Harris
Dawn Tratt
Vivian Merz
Ove Jorgensen
Kristofor Sieczkowski
Adam Phillips
Guy Taylor
Helen Mahony
Andrew Barker
Mark Higgins
Kerry Hook
Kobi Bokay
Holly Atteridge
Tracey Basman
Amanda Lavis
Alex Cattaneo
Deborah Hobbs
Helen Perry
William Bor
George Sheather
Kevin Dodd
Michelle Lu
Andrew Ravesncroft
Dave Loncasty
Robert Macintosh
Ross Shaw
Kelly Brennan
Snezana Bastuck
Alistair Bates
John Winkler
Alan Moss
Sean Turnbull
James Doyle
Trish Vogels
Sandy Nieuwenhoven
Douglas Pryor
Martin Perrins
Thomas Woodley
Paul Barker - Camera
Stephen Tonson - Camera
Anna Van der Vlugt - Camera 
Steve Fitchett - Camera

In recognition of completing an Australian Performance record of a Large Formation, Sequential Skydive - 3 point, 32 way on 24/11/2017

 2018 May

APF Achievement Award

Amanda Lavis
Amber Clarke
Dana Tomaszewics
Danielle Bevins-Sundvall
Heather Little
Jodie Mayo
Kate Vaughan
Katherine Papstratos
Kelly Brennan
Kristine Hicks
Ruth Connors
Shirley Cowcher
Jessica Johnston - Camera

In recognition of completing an Australian Performance Record of Largest Star Formation (Women's) - 12 way onn 24/11/2017

 2018 May

APF Achievement Award

Andrew Woolf

In recognition of an Australian Record Max Distance, Australian Canopy Piloting Record - 179.45 at the CP Polish Open 2017, Wroclovesky Club, Wroclaw Poland on 17/7/2017

 2018 May

APF Achievement Award

Dean Brook-Rerecich

In recognition of his selection as Event Judge - Style at an FAI 1st Category Event. 9th FAI European Freefall Style and Accuracy Landing Championships, Podgorica, Montenegro 24-31 August 2017

 2018 May

APF Achievement Award

Peta Holmes

In recognition of her selection as Event Judge at an FAI 1st Category Event. 21st World Cup of Formation Skydiving, Saarlouis, Germany. 7-12 August 2017

 2018 May

APF Achievement Award

Jenni Plumridge

In recognition of her selection as Event Judge at an FAI 1st Category Event. 9th FAI World Cup of Canopy Formation, Saarlouis, Germany 7-12 August 2017 

 2018 May

APF Achievement Award

Gail Bradley

In recognition of her selection as Event Judge at an FAI 1st Category Event. 2nd FAI World Indoor Skydiving Championships, Laval, Canada 27 Nov - 1 Dec 2017

 2018 May

APF Achievement Award

Craig Bennett

In recognition of his selection as Chief Judge at an FAI 1st Category Event. 9th FAI World Cup of Canopy Piloting, Dubai 27 Nov - 1 Dec 2017

2019

Date of Board Meeting

Award

Recipient

Details

2019 May

Service Award

Shirley Cowcher

For her outstanding contribution to parachuting over more than 20 years as an administrator, coach and motivator

2019 May

Service Award

Gail Bradley

For her outstanding and sustained contribution to sport parachuting, particularly in competition and key aspects of conducting the 2018 WPC

2019 May

Honorary Life Membership

Bryan Burke

For his 2018 WPC contribution

2019 May

 Tim Bates Award

Steve Fitchett 

 For his exceptional camerawork and camera flying leadership.

2019 May

APF Achievement Award 

Kyle Chick
Jimmy Cooper
Tim Golsby-Smith
Scott Hiscoe
Mark Gazley (vid)

 In recognition of an Oceanic Record at 23rd FAI World Parachuting Championships of Formation Skydiving, Gold Coast, QLD. Team Focus - 4 way VFS highest average score for 10 rounds - 17.2 points. 12/10/2018

 2019 May

APF Achievement Award 

Andrew Barker
Russell Blackman
Tanya Cale
Simon Di Sciascio
Ann-Marie Jarzebowski
Gary Nemirovsky
Richard Strickland
Rob Thomson
Pete Anderson (vid)

 In recognition of an Oceanic Record at 23rd FAI World Parachuting Championships of Formation Skydiving, Gold Coast, QLD. Team Jyr8 - 8 way FS highest average score for 10 rounds - 15 points. 12/10/2018

 2019 May

APF Achievement Award 

George Attard
Tanya Cale
Steve Smith
Craig Vaughan
Patrick Nygren (vid)

In recognition of an Oceanic Record at 23rd FAI World Parachuting Championships of Formation Skydiving, Gold Coast, QLD. Team Rotor Out - 4 way FS highest average score for 10 rounds - 17.2 points. 12/10/2018

 2019 May

APF Achievement Award 

Nerissa Anderson
Melissa Harvie
Ann-Marie Jarzebowski
Kate Vaughan
Dan Rossi (vid)

In recognition of an Oceanic Record at 23rd FAI World Parachuting Championships of Formation Skydiving, Gold Coast, QLD. Team Boomerang Betty - 4 way FS Female highest average score for 10 rounds - 16.7 points. 12/10/2018

 2019 May

APF Achievement Award 

Tim Kolln 

In recognition of an Oceanic Record at 2nd FAI World Speed Skydiving Championships, Gold Coast, QLD. Fastest vertical speed 472.09 km/h. 07/10/2018

 2019 May

 APF Achievement Award

Shane Turner 

 In recognition of an Oceanic Record at 2nd FAI World Speed Skydiving Championships, Gold Coast, QLD. Fastest vertical speed 514.8 km/h. 08/10/2018

 2019 May

APF Achievement Award 

Elaine Cox
Greg Cox
Neil Fergie
Lawrence Hill
Shin Ito
Jari Kuosma
Rod Milner
Mark Rainey
Glenn Singleman

 In recognition of participation in POPS World Record 9 way Wingsuit, Australia, 24/10/2018

 2019 May

APF Achievement Award 

 Luke Rogers

In recognition of an Australian Advanced WS Performance Flying record. Longest Distance - 4.877km at the Australian National Championships, Nagambie, VIC on 17/03/2018

 2019 May

APF Achievement Award 

 Luke Rogers

In recognition of an Australian Advanced WS Performance Flying record. Fastest Time - 89.3 seconds  at 2nd FAI World Wingsuit Flying Championships, Prostejov, CZE on 31/08/2018

 2019 May

APF Achievement  Award

Ben Cove 

In recognition of an Australian Intermediate WS Performance Flying record. Longest Distance - 2.495km at the Australian National Championships, Nagambie, VIC on 17/03/2018

 2019 May

APF Achievement Award 

Shane Turner 

In recognition of an Australian Record at 2nd FAI World Speed Skydiving Championships, Gold Coast, QLD. Fastest vertical speed 524.62 km/h. 08/10/2018 

 2019 May

APF Achievement Award 

George Attard
Tanya Cale
Steve Smith
Craig Vaughan
Patrick Nygren (vid)

In recognition of an Australian Record at 23rd FAI World Parachuting Championships of Formation Skydiving, Gold Coast, QLD. Team Rotor Out - 4 way FS - 32 points in time. 12/10/2018

 2019 May

APF Achievement Award 

Nerissa Anderson
Melissa Harvie
Ann-Marie Jarzebowski
Kate Vaughan
Dan Rossi (vid)

In recognition of an Australian Record at 23rd FAI World Parachuting Championships of Formation Skydiving, Gold Coast, QLD. Team Boomerang Betty - 4 way FS Female - 32 points in time. 12/10/2018

2019 May 

APF Achievement Award

Andrew Barker
Russell Blackman
Tanya Cale
Simon Di Sciascio
Ann-Marie Jarzebowski
Gary Nemirovsky
Richard Strickland
Rob Thomson
Peter Anderson (vid)

 In recognition of an Australian Record at 23rd FAI World Formation Skydiving Championships, Gold Coast, QLD. Team Jyr8 - 8 way FS - 21 points in time.12/10/2018

 2019 May

APF Achievement Award

 Andrew Woolf

In recognition of receiving the Gold Medal for Canopy Piloting - Speed at the 7th FAI World Canopy Piloting Championships, Wroclaw, Poland. July 2018.

 2019 May

APF Achievement Award

Kyle Chick
Jimmy Cooper
Tim Golsby-Smith
Scott Hiscoe
Mark Gazley (vid)

 In recognition of receiving the Bronze Medal for Formation Skydiving - VFS at the 23rd FAI World Formation Skydiving Championships, Gold Coast, QLD. Oct 2018.

 2019 May 

APF Achievement Award

Shane Turner

In recognition of receiving the Silver Medal for Speed Skydiving at the 2nd FAI World Speed Skydiving Championships, Gold Coast, QLD. Oct 2018

 2019 May 

APF Achievement Award

Craig Bennett
Scott Brown
Richie Dronow
Julia McConnel
Stephen Tonson (vid)

In recognition of receiving the Bronze Medal for Canopy Formation - 4 way Seq at the 18th FAI World Canopy Formation Championships, Gold Coast, QLD. Oct 2018

 2019 May

 APF Achievement Award

Adrian Ferguson
Alexander Cattaneo
Andrej Percic
Andrew Hamilton Mullholland
Andrew Mark Preston
Anthony Maurer
Antony Kaine
Artour Kolesnikov
Bernardus Nordkamp
Brandon Shortland
Brenton Green
Brian William Bleazard
Calder Chernoff
Christian Peric
Craig Mcnee
Craig Morris
Cullen Habel
Dale Wirtanen
Daniel Gray
Dave Gough
David Anthony Kelly
David Ian Girvin 
David Loncasty
Donald Gordon Woodland
Douglas John Pryor
Emily Hatfield
Garth Harley 
Graeme Anthony John White
Gregory John Coman
Gregory Kenneth Jack
Gustavo Boisson Bastos
Guy Taylor
Helen Mahony
Ian Johnson
Ian Neil Baldwin
James Valory Doyle
Janine Hayes
John Garnett
John Winkler
Jonell Goss
Joseph Clarke
Joshua Leussink
Karen Fuller
Kathryn Maree Leszyk
Kelly Brennan
Kerry Ross Hook
Kevin Dodd
Kristina Hicks
Kristofor Stefan Sieczkowski
Larry Henderson
Laurence Garceau
Lawrence J Wobker
Leanna Lewis
Leon Black
Madeleine Gouge
Mark Edward Szulmayer
Mark Gerard Higgins
Martin Klapper
Matthew Hill
Maurice Mathey
Michael Cameron Hardy
Michael Paris
Mike Dyer
Mildred Spinoza
Natisha Dingle 
Natsuko Fukuda
Nigel Ackroyd
Patricia Vogels
Paul Gresser
Peter McKenzie
Robert Mcculloch
Ross Shaw
Sandy Nieuwenhoven
Skye Kalms
Stacey Brosnan
Stephen Brett
Stephen Smedley
Steven Cusato
Tracey Basman
Yukari Hashimoto

 In recognition of participation in 2 point 45 way Sequential FS Record, Moruya, 03/10/2018.

 2019 May

 Achievement Award

 Dean Brook-Rerecich

 An APF Judge selected to judge at an FAI 1st Category Event - 35th FAI World Championships of Freefall Style and Accuracy Landing. Bulgaria. 24th - 31st August, 2018.

 2019 May

 Achievement Award

 Peta Holmes

 An APF Judge selected to judge at an FAI 1st Category Event - 3rd FAI World Cup of Indoor Skydiving. Bahrain. 04/10/2018.

 2019 May

Achievement Award

Jenni Plumridge

An APF Judge selected to judge at an FAI 1st Category Event - 23rd FAI World Championships of Formation Skydiving. Australia. 05/10/2018.

 2019 May 

Achievement Award

Gail Bradley 

An APF Judge selected to judge at an FAI 1st Category Event - 18th FAI World Championships of Canopy Formation. Australia. 01/10/2018.

 2019 May

Achievement Award

Craig Bennett

 An APF Judge selected to judge at an FAI 1st Category Event - 7th FAI World Canopy Piloting Championships. Poland. 02/07/2018.

 2019 May

Achievement Award

Cole Ruthenberg

An APF Judge selected to judge at an FAI 1st Category Event - 7th FAI World Canopy Piloting Championships. Poland. 02/07/2018.

 2019 May 

 Achievement Award

Neil Fergie

An APF Judge selected to judge at an FAI 1st Category Event - 2nd FAI World Championships of Wingsuit Flying. Czech Republic. 26/08/2018.

2020

Date of Board Meeting

Award

Recipient

Details

2020 May

Service Award

Leanne Critchley

In recognition of her outstanding contribution in the service of sport parachuting as SQPC Treasurer, SQPC Administrator, SQPC Chair, SEQS Club Committee since inception, QPA Administrator, Volunteer coordinator for 2018 WPC, Aussie Bigways participant

2020 May

Achievement Award

Chris Byrnes

In recognition of obtaining an Oceanic Record at the 2019 Australian National Parachuting Championships, Moruya NSW. Wingsuit Performance - Longest Time - 96.3 seconds. 12/03/2019

2020 May

Achievement Award

Chris Byrnes

In recognition of obtaining an Oceanic Record at the 2019 Australian National Parachuting Championships, Moruya NSW. Wingsuit Performance - Greatest Horizontal distance - 4977 metres 11/03/2019

2020 May

Achievement Award

Shane Turner

In recognition of obtaining an Oceanic Record at the 4th World Cup of SP Dunkeswell, UK. Speed Skydiving - 496.61km/h. 15/08/2019

2020 May

Achievement Award

Jessica Johnston

In recognition of obtaining an Oceanic Record at the 4th World Cup of SP Dunkeswell, UK. Speed Skydiving - 400.36km/h. 15/08/2019

2020 May

Achievement Award

Shane Turner

In recognition of obtaining an Oceanic Record at the British National Championships Dunkeswell, UK. Vertical Speed without Drogue - 502km/h. 4/08/2019

2020 May

Achievement Award

Leigh McCormack

In recognition of obtaining an Oceanian Record at the 10th FAI Canopy Piloting World Cup, Pretoria, South Africa. 
CP Carved Speed - 70m; 1.978 seconds; 127.4km/h. 23/11/2019

2020 May 

Achievement Award

Lee Barraclough

In recognition of obtaining an Oceanian Record at the 10th FAI Canopy Piloting World Cup, Pretoria, South Africa. 
CP Drag Distance 50m - 168.93m. 23/11/2019

2020 May

Achievement Award

Andrew Preston

For their successful participation in a World Record 2pt 37 way Canopy Formation - Florida, USA on 14/03/2019

2020 May

Achievement Award

Andrew Preston

For their successful participation in a World Record 36 way night jump Canopy Formation - Florida, USA on 14/03/2019

2020 May

Achievement Award

Andrew Preston

For their successful participation in a World Record 2pt 43 way Canopy Formation - Perris Valley, USA on 16/10/2019

2020 May

Achievement Award

Andrew Preston

For their successful participation in a World Record 4pt 43 way Canopy Formation - Perris Valley, USA on 17/10/2019 

2020 May

Achievement Award

Richard Wilkinson

For their successful participation in a World Record 2pt 130 way full break Formation Skydiving - Perris Valley, USA on 14/10/2019 

2020 May

Achievement Award

Chris Byrnes

In recognition of an Australian WS Performance record. Longest Time - 96.3 seconds at the Australian National Championships, Moruya NSW on 12/03/2019

2020 May

Achievement Award

Chris Byrnes

In recognition of an Australian WS Performance record. Greatest Distance - 4977m at the Australian National Championships, Moruya NSW on 11/03/2019

2020 May

Achievement Award

Chris Byrnes

In recognition of an Australian WS Performance record. Fastest Speed - 324.7km/h at the Australian National Championships, Moruya NSW on 11/03/2019

2020 May

Achievement Award

Shane Turner

In recognition of an Australian Competition record in Speed Skydiving - Male. 490.32km/h at the Australian National Championships, Moruya NSW on 15/03/2019

2020 May

Achievement Award 

Jessica Johnston

In recognition of an Australian Competition record in Speed Skydiving - Female. 375.12km/h at the Australian National Championships, Moruya NSW on 15/03/2019

2020 May 

Achievement Award

Olivia Scholten

In recognition of an Australian Competition record in Speed Skydiving - Junior Female. 272.16km/h at the Australian National Championships, Moruya NSW on 16/03/2019

2020 May 

Achievement Award

Sudhir Rao

In recognition of an Australian WS Performance record - Inter. Highest Time 55.1 seconds at the Australian National Championships, Moruya NSW on 11/03/2019

2020 May

Achievement Award

John McKay

In recognition of an Australian WS Performance record - Inter. Greatest Distance - 2809m at the Australian National Championships, Moruya NSW on 11/03/2019

2020 May

Achievement Award

Nigel Ackroyd
Guy Taylor
David Bakkers
Andrew Barker
Martin Barkley
Alison Bawden
Leon Black
Brian Bleazard
Gustavo Boisson
Marcus Bourget
Nigel Brennan
Stacey Brosnan
Brendan Buell
William Cass
Alexander Cattaneo
Calder Chernoff
Joseph Clarke
Shirley Cowcher
Steve Cusato
Rebecca Dengate
Kevin Dodd
Jim Doyle
Mike Dyer
Adrian Ferguson
Laurence Garceau
John Garnett
Dave Girvin
David Gomez Hernandez
Jonell Goss
Dave Gough
Allan Gray
Daniel Gray
Paul Gresser
Greg Hamilton
William Harris
Melissa Harvie
Janine Hayes
Kristina Hicks
Mark Higgins
Matt Hill
Kerry Hook
Tim Hurford
Gregory Jack
Warwick Jones
Ove Jorgensen
Martin Klapper
Artou Kolesnikov
Taran Laval
John Leach
Heather Little
Chuang Liu
David Loncasty
James Longworth
Helen Mahony
Maurice Mathey
Jarrod Matthews
Joel Matthews
Kaylene Mattner
Peter McKenzie
Craig McNee
Jonathon McWilliam
Vivian Merz
Craig Morris
Allan Moss
Andrew Mulholland
Dougal Munford
Derek Murphy
Paul Murphy
Jan Nejedly
Mary Nguyen
Grant Nichol
Sandra Nieuwenhoven
Michael Paris
Adam Pemble
Andrej Percic
Ross Shaw
Brandon Shortland
Kristofor Sieczkowski
Garry Smith
Ricky Smith
Mildred Spinoza
Mark Szulmayer
George Tang
Guy Taylor
Kieran Tomlinson
Marilyn Tomlinson
Brad Trevena
Brandon van Niekerk
Sean Walsh
Allister Ware
Graeme White
Richard Wilkinson
John Winkler
Dale Wirtanen
Donald Woodland
Anthony Zaman
Valstimil Zamecnik
Terry Irving

In recognition of their participation in an Australian Performance Record of Largest FS Formation - 130 way - Perris Valley, USA. 2/06/19

2020 May

Achievement Award

Denise Bess
Jessica Bowler
Kelly Brennan
Shirley Cowcher
Georgina Hunia
Terry Irving
Alexandra Kongshaug
Shelby McLeary
Tamara McMurtrie
Lisa Miller
Maybritt Prahl
Susan Probert
Danielle Riley
Emma Thomson
Emma Thornton
Adam Fiannaca (v)
Kim Brooks (v)

In recognition of their participation in an Australian Performance Record of 2 point 15 way Largest FS - Female - Jurien Bay, WA. 2/11/19

2020 May

Achievement Award

Denise Bess
Jessica Bowler
Kelly Brennan
Shirley Cowcher
Georgina Hunia
Terry Irving
Shelby McLeary
Tamara McMurtrie
Lisa Miller
Maybritt Prahl
Susan Probert
Danielle Riley
Emma Thomson
Emma Thornton
Peter Lonnon
Simon Di Sciascio
Adam Fiannaca (v)

In recognition of their participation in an Australian Performance Record - Largest Star Formation 16 way - Jurien Bay, WA. 3/11/19

2020 May

Achievement Award

Kim Hopwood
Jenny Hopwood
Lucas Georgiou
Bella Smart
Sonnica Van Zijl
Ben Cuttler
Justin Mooney
Greg Whitehead
Scott Hiscoe
Cath Comyns
Jacob Mulder
Nathan Brown
Royce Wilson
Leigh McCormack
Tim Golsby-Smith
Jimmy Cooper
Kyle Chick (v)

In recognition of their participation in an Australian Performance Record - Largest Freefly Formation 16 way - Head Up Moruya NSW 27/01/2019

2020 May

Achievement Award

Jenni Plumridge

In recognition of her selection as Event Judge at an FAI 1st Category Event. 10th FAI World Cup of Canopy Formation, Romania 18 August 2019 

2020 May

Achievement Award

Gail Bradley

In recognition of her selection as Event Judge at an FAI 1st Category Event. 10th FAI World Cup of Canopy Formation, Romania 18 August 2019 

2020 May

Achievement Award

Neil Fergie

In recognition of his selection as Event Judge at an FAI 1st Category Event. 3rd FAI World Cup of Wingsuiting, Italy 23 August 2019 

2020 May

Achievement Award

Ray Williams

In recognition of his selection as Event Judge at an FAI 1st Category Event. 3rd WPC of Indoor Skydiving Artistic Events, France 16 April 2019 

2020 May

Achievement Award

Ray Williams

In recognition of his selection as Event Judge at an FAI 1st Category Event. 13th World Cup of Artistic Events, Eloy USA, 5 October 2019 


 

Australian Air Sport Recognition Award (ASAC)

 

Julia McConnel

 

In recognition of her significant contribution to the sport of skydiving.

 

 

Paul Tissandier Diploma (FAI)

Grahame Hill

In recognition of his significant contribution to air sports over some 50 years, in particular skydiving.

2021

Date of Board Meeting

Award

Recipient

Details

2021 July

 

Service Award
Honorary Life Membership 

 

Bruce Towers 

 

In recognition of his outstanding contribution to the Australian skydiving industry

2021 September 

Master of Sport Parachuting 

Shane Sparkes

In recognition of decades of world class cinematography and sport promotion, combined with his constant dedication to sharing the teaching others. 

2021 September

Master of Sport Parachuting 

Laurie Sams 

In recognition of his leadership as an Australian and international competitor and medallist, ambassador for the sport and dedication to sharing his expertise. 

2021 September 

Honorary Life Membership 

Jason Lange

For his significant contribution to the APF. 

2021 September

Honorary Life Membership 

Kevin Hughes 

For service to the APF and sport industry of skydiving. 

2021 September 

Achievement Award

Kyle Chick

James Cooper

Tim Golsby-Smith

Scott Hiscoe

Mark Gazley (v)

In recognition of  an Australian Record in Vertical Formation Skydiving 4-way  26 points in time. 14th March 2020, Australian National Championships, Nagambie Vic.

2021 September Achievement Award Natisha Dingle In recognition of an Australian Competition record in Speed Skydiving - Female 463.46 km/h. 14th March 2020, Australian National Championships, Nagambie Vic.
 2021 September Achievement Award Peter Kerr In recognition of an Australian Competition record in Wingsuit Performance - Inter. Fastest Speed 291.9 km/h. 13th March 2020, Australian National Championships, Nagambie Vic.
2021 September  Achievement Award Peter Kerr In recognition of an Australian Competition record in Wingsuit Performance - Inter. Greatest Distance 3,457 metres. 13th March 2020, Australian National Championships, Nagambie Vic.

 

AUSTRALIAN SPORTS MEDAL - parachuting

Fact Sheet on the Australian Sports Medal

Category 1 - Icons

These are skydiving's sports heroes who have all won medals in World Championships or significant World Cups. They also include members of the Australian team that competed at the Canada Cup in 1983 who, at the request of the Government, competed in Canada in lieu of traveling to the World Championships, which at that time were in South Africa.

Number

Salutation

Family

First

Middle

Gender

Achievements

1

Mr

King

Colin

John

M

Silver, WPC 1968

2

Mr

Swinbourne

Ian

Gordon

M

Silver, WPC 1975

3

Mr

Sieczkowski

Andrew

Michael

M

Silver, WPC 1975

4

Mr

Barry

Robert

Keith

M

Silver, WPC 1975

5

Mr

Hills

Kenneth

John

M

Silver, WPC 1975

6

Mr

Bramhill

Bruce

Kenneth

M

Silver, WPC 1975

7

Mr

Stevenson

Peter

Malcolm

M

Silver, WPC 1975

8

Mr

Rose

Robin

Roy

M

Silver, WPC 1975

9

Mr

Graham

Gregory

John

M

Silver, WPC 1975

10

Mr

Eadie

Peter

Donald

M

Silver, WPC 1975

11

Mr

Duckworth

Anthony

M

Silver, WPC 1975

12

Mr

Bate

John

David

M

Silver, WPC 1975

13

Mr

Parker

John

Noel

M

Silver, WPC 1975

14

Mr

Newgreen

Roger

John

M

Bronze, WPC 1979

15

Mr

Knights

Peter

Thomas

M

Bronze, WPC 1979

16

Mr

Palmer

Raymond

John

M

Bronze, WPC 1979, Bronze WPC 1981

17

Mr

Bramhill

Christopher

Ian

M

Bronze WPC 1981

18

Mr

Flood

David

John

M

Bronze WPC 1981

19

Mr

Drieu

Richard

John

M

Bronze WPC 1981

20

Mr

Morgan

Raymond

Leslie

M

Bronze WPC 1981

21

Mr

Hancock

David

Charles

M

Bronze WPC 1981

22

Mr

Knowles

Douglas

John

M

Bronze WPC 1981

23

Mr

Sams

Laurence

Charles

M

Bronze WPC 1982

24

Mr

Dyer

Michael

Ian

M

Bronze WPC 1982

25

Mr

Windsor

Graeme

Keith

M

Bronze WPC 1981

26

Mr

Cullen

Rodney

Bruce

M

Bronze alt WPC 1983

27

Mr

Jeffery

Graham

Ronald

M

Bronze alt WPC 1983

28

Mr

Porter

Colin

Robert

M

Bronze alt WPC 1983

29

Mr

Hays

Gregory

Stephen

M

Gold WPC 1990

30

Mr

Flipo

Paul

Andrew

M

Gold WPC 1990

31

Mr

Battello

Eros

M

Gold WPC 1990

32

Mr

Preston

Andrew

Mark

M

Gold WPC 1990

33

Mr

Turner

Bradley

Douglas

M

Gold WPC 1990

34

Mr

Cohen

Paul

Anthony

M

Gold WPC 1990

35

Mr

Whitten

Andrew

Clive

M

Gold WPC 1990

36

Mr

Bailey

David

Anthony

M

Gold WPC 1990

37

Mr

McEvoy

David

Eric

M

Silver WPC 1988

38

Mr

Percic

Andrej

M

Silver WPC 1988

39

Mr

Stevens

Timothy

M

Gold - 16 way World Cup 1998 and world record

40

Mr

Mackintosh

Gregory

James

M

Gold - 16 way World Cup 1998 and world record

41

Mr

Moss

Alan

Geoffrey

M

Gold - 16 way World Cup 1998 and world record

42

Mr

Hickson

Stephen

Roy

M

Gold - 16 way World Cup 1998 and world record

43

Mr

Stewart

John

Joseph

M

Gold - 16 way World Cup 1998 and world record

44

Mr

Norsworthy

Gavin

Wesley

M

Gold - 16 way World Cup 1998 and world record

45

Mr

Taylor

Kevin

Dean

M

Gold - 16 way World Cup 1998 and world record

46

Miss

Hardwick

Kim

Michele

F

Gold - 16 way World Cup 1998 and world record

47

Ms

Bannan

Orla

Catherine

F

Gold - 16 way World Cup 1998 and world record

48

Ms

Bowring

Deanne

F

Gold - 16 way World Cup 1998 and world record

49

Mr

Dell'Oro

Gavin

Michael

M

Gold - 16 way World Cup 1998 and world record

50

Mr

Nichol

Grant

Stuart

M

Gold - 16 way World Cup 1998 and world record

51

Mr

Pym

Richard

Edward

M

Gold - 16 way World Cup 1998 and world record

52

Mr

Redfern

David

James

M

Gold - 16 way World Cup 1998 and world record

53

Mr

Lee

Scott

Ian

M

Gold - 16 way World Cup 1998 and world record

54

Mr

Wafer

Terry

M

Gold - 16 way World Cup 1998 and world record

55

Mrs

Sitkowski

Karen

Margaret

F

Silver - Womens World Cup 1999

56

Ms

Lemke

Nicole

Louise

F

Silver - Womens World Cup 1999

57

Ms

Knowles

Leanne

Maree

F

Silver - Womens World Cup 1999

58

Ms

Mullen

Michelle

Lee

F

Silver - Womens World Cup 1999

59

Mr

Hughes

Timothy

John

M

Silver - Womens World Cup 1999

Category 2

A broad church of those who have been or are currently:-

  • Registered competitors or players
  • Members of the support base (including but not limited to ):-
    • Coaches
    • Sports scientists

    • Office holders and administrators (excluding the principal officer, taken to be President, of the sports body).

    • Logisticians

    • Facilities managers

    • Advisers

    • Benefactors

    • Fund raisers

    •  Others (not spectators)

Number

Salutation

Family

First

Middle

Gender

Achievements

01

Mr

Williams

Raymond

Bruce

M

25 years as a Judge both nationally and international.

02

Mrs

Nichol

Julie

May

F

Director Judges and elite athlete. World record holder.

03

Mr

Smith

David

Ross

M

Director Rigging, and inventor of the SOS release system

04

Mr

Mahaffy

John

M

Developed parachute manufacturing industry in Australia.

05

Mr

Bambach

Peter

Anthony

M

Elite athlete turned coach. Coached Australian team to gold at 1998 World Cup.

06

Ms

McEachern

Fiona

Elizabeth

F

Director Competitions, NSW administrator and State Coach.

07

Mr

Osborne

Paul

Joseph

M

Introduced Accelerated Freefall and 'B Licence' skills program to Australia.

08

Mr

Pearson

Darren

Mark

M

Elite competitor, now coach of world meet medal winning teams.

09

Mr

Hindley

Phil

M

National Examiner and care taker/founder of the Team Trust

10

Mr

Marker

Royston

Creighton

M

Former elite competitor, turned NSW administrator following a car accident resulting in paraplegia.

11

Mrs

Cox

Faye

Marian

F

Long serving Queensland administrator and elite female. APF Master of Sport.

12

Ms

Goss

Jonelle

Noeline

F

Sport administrator in North Queensland. Former elite athlete and current record holder (style).

13

Mr

Rath

Noel

Eric

M

Former elite competitor and served on management. Instrumental in establishing APF House.

14

Mr

Myors

Gary

Ronald

M

Long time service as Director Safety and Director Instructors. Tasmanian Board rep.

15

Mr

McCooey

Richard

M

Former Director Safety and Safety Officer for Victoria.

16

Mr

Chapman

John

M

Technical and safety support officer for APF.

17

Mr

Carre

Michael

David

M

Long time service in instruction in NSW and as Director Instructors.

18

Mr

Hill

Grahame

M

Former vice-president and long term Board rep. for NSW.

19

Mr

Holt

Arthur

Colin

M

Long serving Instructor Panel Chair in Victoria and Chief Instructor for Australia's largest club.

20

Mr

Smith

Gregory

Leonard

M

Long term representative for South Australian parachuting.

21

Mr

Collins

Trevor

Michael

M

Long serving Board member for Northern Territory and organizer of annual skills seminar in NT

22

Mr

Cox

James

Augustus

M

Former long serving Board rep for North Queensland and senior member of APF. Coach and competition camera operator

23

Ms

Hayes

Janine

Valerie

F

Elite athlete that has filled many voluntary roles including Director, Special Projects.

24

Mr

Smith

Clive

Daryl

M

Long serving Director for WA. Many volunteer roles both National and State.

25

Mr

Edwards

Anthony

Paesen

M

Chairman of APF Board of Directors and rep for NSW. Competition Director for many National Championships

26

Mr

Truman

Paul

Butler

M

Australian Freestyle Champion team member and silver medallist WPC 1999

27

Miss

Stevens

Gemma

Corista

F

Australian Freestyle Champion team member and silver medallist WPC 1999

28

Mr

Crick

Ashley

Selwin

M

Australian Freestyle Champion team member and gold medallist WPC 1999

29

Mr

King

Jonathan

M

Australian Freestyle Champion team member and gold medallist WPC 1999

30

Mr

Smith

Paul

Andrew

M

Australian champion Formation Skydiving team member of long standing.

31

Mr

Garlick

John

M

Australian champion Formation Skydiving team member of long standing.

32

Mr

McWilliam

Jonathon

M

Australian champion Formation Skydiving team member of long standing.

33

Mr

Cofield

Lloyd

Gordon

M

Australian champion Formation Skydiving team member of long standing.

34

Mr

Abrahams

Geoffrey

James

M

Australian champion Formation Skydiving team member of long standing.

35

Mr

McMullan

Paul

M

Australian champion Formation Skydiving team member of long standing.

36

Mr

Cross

Donald

John

M

Australian champion Formation Skydiving team member of long standing.

37

Mr

Padden

Dominic

M

Australian champion Formation Skydiving team member of long standing.

38

Mr

Cooke

Jason

M

Australian champion Formation Skydiving team member of long standing.

39

Mr

Hunt

Jeremy

M

Australian champion Formation Skydiving team member of long standing.

40

Mr

Hort

Warren

Dana

M

Australian champion Formation Skydiving team member of long standing.

41

Mr

Strickland

Richard

Michael

M

Australian champion Formation Skydiving team member of long standing.

42

Mr

Thomson

Robert

Michael

M

Australian champion Formation Skydiving team member of long standing.

43

Mr

Chaberka

Simon

Jerzy

M

Australian champion Formation Skydiving team member of long standing.

44

Mr

Milton

Michael

M

Australian Skysurfing champion team member of long standing.

45

Mr

Brooks

Richard

Stanley

M

Australian champion Formation Skydiving and Skysurfing team member of long standing.

46

Mr

Glesk

Tibor

M

Australian champion Style and Accuracy team member of long standing.

47

Mr

Allen

Phillip

M

Australian champion Style and Accuracy team member of long standing.

48

Mr

Presgrave

Ralph

M

Australian champion Canopy Formation team member of long standing.

49

Mr

Berens

Matthew

M

Australian champion Canopy Formation team member of long standing.

50

Mr

Saega

Jaak

M

Australian champion Canopy Formation team member of long standing

51

Mr

Douthat

Robert

M

Australian champion Canopy Formation team member of long standing


<~~apfmembershiponlinerenewal~~>
<~~apfcustomeditmemberurl~~>